9. etapa — Vítězí Soler, Rasmussen drží pozice, Vinokurov se dále propadá

Juan Soler

Dneska byl v Alpách pěkně náročný den. Start ve Val d’Isère, cíl v Briançonu a mezitím dva kopce Hors catégorie, což — první lekce francouzštiny — znamená mimo kategorie. Česky se také říká superkategorie. Z Val d’Isère se stoupalo rovnou na Col de l’Iseran, z něj se sjelo dolů, pak na kopec první katgorie Col du Télégraphe, z něj se zase kousek sjelo a pak se vyjelo na slavný Col du Galibier. Druhá lekce francouzštiny — col znamená průsmyk. Z průsmyku Galibier se pak pokračovalo 33 km z kopce do Briançonu a 1,5 km před finišem cyklisty vyzpovídal ještě jeden dost protivný kopec.

Protože dojezd do cíle byl de facto z kopce, dalo se očekávat, že hlavní favorité dojedou jako obvykle spolu. Na Galibieru na sebe sice navzájem několikrát zaútočili, ale na sjezdu se všichni přece jenom sjeli a do toho malého kopce už se soutěžilo vlastně jenom o časové bonifikace.

stage9.png

Profil 9. etapy, klikněte pro zvětšení

Na Col du Télégraphe zaútočil Juan Mauricio Soler Hernandez (COL/Barloworld) a svůj náskok nakonec udržel až do cíle. Ostatní jezdci, kteří zaútočili, jmenovitě Mikel Astarloza, Jaroslav Popovyč, Vladimir Gusev a Jose Ivan Gutierrez byli dříve nebo později dojeti. Juan Soler byl první na vrcholku Galibieru, a tak si kromě prémie za vítězství v etapě připíše na svůj účet také 5000 € jako prémii za prvenství na tomto obrovi. Zároveň se dostal na druhé místo vrchařské soutěže, což znamená minimálně dvě věci. Protože Michael Rasmussen stále drží žlutý trikot, pojede zítra Soler v puntíkovaném, a protože Rasmussen bojuje o udržení žlutého trikotu, může Soler získávat body do vrchařské soutěže a Rasmussenovi trikot vyfouknout. Jen aby Rasmussen nakonec nezplakal nad výdělkem.

Kazašská stáj Astana změnila taktiku. Dnes se Alexandr Vinokurov opět trápil a dále se propadal výsledkovou listinou. Do cíle dojel se ztrátou dvě a půl minuty na favority. Už u něj ale nemusel být Andréas Klöden. Tahouna dnes Vinovi, který se po dojezdu topil v slzách, dělal další skvělý závodník jejich týmu Andrej Kašečkin. Klöden tak mohl jet s ostatními favority závodu.

Juan Soler a fanoušek

Zajímavost dnešní etapy. Jeden blbý divák si s sebou k trati vzal svého labradora. Toho psa nenapadlo nic lepšího než přebíhat silnici zrovna v momentě, kdy se po ní řítili cyklisté a jeden z jezdců T-Mobilu se s ním srazil. Jeho přední kolo se zlomilo vejpůl jako kdyby bylo z papíru. Chudák pes, chudák cyklista, který samozřejmě spadl. Byla to vina toho diváka. Děti, neberte si na závody své psy!

Velice silný dnes vypadal Alberto Contador (POR/Discovery). Na Galibieru jel takové šišky, že mu nestačil nikdo. Zpočátku se s ním snažil držet Cadel Evans, ale i on po chvíli odpadl. Na samém vrcholku se sjel Contador s Popovyčem (oba Discovery) a vytvořili tak velice silné duo, které vypadalo na to, že by mohlo dojet Solera. To se ale nestalo, naopak byli tito dva dojeti skupinkou nejlepších vrchařů, mezi nimiž byl i třetí do mariáše z jejich týmu Levi Leipheimer.

Michael Rasmussen a ti druzí

V závěrečném boji o 12, resp. 8 bonusových sekund za druhé, resp. třetí míst v etapě uspěli Alejandro Valverde a Cadel Evans.

Výsledky jsou zatím poněkud neučesané. Zaprvé jsme ještě pořád neměli cíl etapy na pořádném náročném kopci a zadruhé ještě nebyla časovka. Časovky se dočkáme v sobotu ve třinácté etapě. Časovka to bude poměrně kopcovitá, tudíž náročná.

Když mluvím o neučesaných výsledcích, mám tím na mysli, že spousta dobrých vrchařů neumí moc dobře časovku. Naopak spousta z těch, co nyní ztrácí, může v časovce leccos dohnat. Vzhledem k tomu, že časovky nás čekají ještě dvě, velice dobře to mají rozjeté excelentní časovkáři Andréas Klöden, Levi Leipheimer nebo Christophe Moreau, který se dnes na Galibieru trápil, ale dostal se zpět do hlavní skupinky. Do hry se zpět může dostat i Alexandr Vinokurov. Alberto Contador, který se po dnešku oblékl do bílého trikotu, sice není skvělý časovkář, ale tak úplně špatný také ne. Uvidíme v sobotu.

Zítra nás čeká velice rychlá etapa, která se pojede skoro celou dobu z kopce. Zase přišel na chvíli čas věnovat se sprinterům.

Vino

Dnešní etapa

1 Mauricio Soler (Col) Barloworld
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne +0.38
3 Cadel Evans (Aus) Predictor – Lotto
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team +0.40
5 Iban Mayo Diez (Spa) Saunier Duval – Prodir +0.42
6 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
7 Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team +0.46
9 Andreas Klöden (Ger) Astana
10 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
11 Christophe Moreau (Fra) AG2r Prévoyance +0.54
12 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi
13 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team +1.32
14 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval – Prodir +1.36
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne +1.49
16 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne +3.24
17 Chris Horner (USA) Predictor – Lotto
18 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
19 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
20 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
21 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel – Euskadi
22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre – Fondital
23 Kanstantin Siutsou (Blr) Barloworld
24 Frank Schleck (Lux) Team CSC
25 Christian Vande Velde (USA) Team CSC
26 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d’Epargne
27 Stéphane Goubert (Fra) AG2r Prévoyance
28 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne

Žlutý trikot

1 Michael Rasmussen
2 Alejandro Valverde Belmonte+2.35
3 Iban Mayo Diez +2.39
4 Cadel Evans +2.41
5 Alberto Contador Velasco +3.08
6 Christophe Moreau +3.18
7 Carlos Sastre Candil +3.39
8 Andreas Klöden +3.50
9 Levi Leipheimer +3.53
10 Kim Kirchen +5.06
11 Mikel Astarloza Chaurreau +5.20
12 Andrey Kashechkin +5.34
13 Frank Schleck +5.56
14 Oscar Pereiro Sio +6.36
15 Haimar Zubeldia Agirre +6.42
16 Linus Gerdemann +6.45
17 Mauricio Soler +6.49
18 Denis Menchov +7.10
19 David Arroyo Duran +7.33
20 Tadej Valjavec +7.45
21 Alexandre Vinokourov +8.05
22 Yaroslav Popovych +8.16

Puntíkovaný dres

1 Michael Rasmussen 98 pts
2 Mauricio Soler 79
3 Yaroslav Popovych 69
4 Mikel Astarloza Chaurreau 51
5 Laurent Lefevre 50
6 Cadel Evans 46
7 Christophe Moreau 43
8 Sylvain Chavanel 42
9 Alberto Contador Velasco 42
10 Alejandro Valverde Belmonte 33

Bílý dres

1 Alberto Contador Velasco
2 Linus Gerdemann +3.37
3 Mauricio Soler +3.41
4 Kanstantin Siutsou +5.52
5 Vladimir Gusev +9.12
6 Amets Txurruka +16.00
7 Thomas Dekker +25.15
8 Thomas Lövkvist +41.37
9 Bernhard Kohl +49.24
10 Stef Clement +53.55


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>