Nový světový řád – úvod do ProTour 2005

Šéf UCI Hein Verbruggen a Lance Armstrong při zahájení ProTour v PařížiProfesionální silniční cyklistika zažívá v tomto roce díky příchodu tzv. ProTour nástup zcela nového organizačního pořádku. ProTour, iniciována UCI (Union Cycliste Internationale – Mezinárodní cyklistická unie), má za cíl vytvořit kromě jiného jakousi cyklistickou superligu.

Systém ProTour ruší předchozí systém Světového poháru včetně systému bodování jezdců. Místo toho zavádí pole dvaceti profesionálních týmů, které jsou povinny zúčastnit se 27 závodů z ProTour série za sezónu.

Cílem nového uspořádání je „přesvědčit“ nejlepší světové týmy a cyklisty k tomu, aby sezónu odjeli od začátku do konce a dali tak vale současnému trendu specializování se na jeden závod za celou sezónu (jako příklad jmenujme Lance Armstronga a jeho oblíbenou Tour de France).

Lance Armstrong na oblíbené Tour de France„Armstrongovým jediným cílem je Tour de France a mě to trochu mrzí,“ řekl Eurosportu prezident UCI, Hein Verbruggen.

„Soustředí se na Tout tolik, že své síly nezkouší skoro v žádných dalších závodech. V roce 2005 však bude muset svůj plán, vzhledem k požadavkům ProTour, změnit.“

Porodní bolesti: veliké

Přitom se ProTour již při svém zrodu jevila jako polomrtvá. Jejími sudičkami se totiž stali organizátoři (a majitelé) tří hlavních závodů, tour, z Itálie, Francie a Španělska.

Hein Verbruggen - šéf UCIVerbruggem a UCI si za svým plánem ProTour stáli s neústupným výrazem a on sám se opakovaně účastnil slovních přestřelek s výroky jako: „ProTour tuto sezónu prostě bude, ať už s, nebo bez Tour de France.“

Jeho náhled na věc spočíval v tom, že ProTour je větší než jakýkoliv samostatný závod (včetně TdF) a že pokud by někteří organizátoři stáli ProTour v cestě, o své dobré jméno by na nějakou dobu u UCI přišli.

Po jednáních, jež se konala celou zimu, UCI a organizátoři tří hlavních závodů (TdF, GdI, Vuelta) dospěli k určité, byť nejisté dohodě, jež může být jednoduše popsáan asi tak, že obatábory mezi ebou uzavřeli ejdnoroční příměří, avyšak s vědomím mnoha nevyřešených otázek, např. jestli se jezdci zodpovídají prvně svému týmu, nebo UCI (zde se jedná o licencování jezdců, jež z jedců učinilo v podstatě vlastnictví UCI).

Tisková zpráva UCI na téma ProTour

V době tvrdé konkurence mezi všemi letními sporty a stále se vyvíjejíci ekonomickou situací se cyklistika, pokud chce zůstat jedním z nejpopulárnějších sportů na světě a pokračovat ve svých úspěších, musí intenzivně rozvíjet. Právě kvůli tomu UCI, Mezinárodní cyklistická unie (International Cycling Union), a Sdružení profesionálních cyklistů PCC (Professional Cycling Council) provedli hloubkovou analýzu celé situace a dospěli k řešení, jež nese jméno UCI ProTour.

Vznik ProTour má tři hlavní důvody:

  1. Zatraktivnit cyklistiku pro veřejnost, zejména zvýšením nároků na účastníky klíčových závodů sezóny.
  2. Nabídnout investorům větší jistotu, že se jim jejich peníze vrátí. K tomu je potřeba spolupráce mezi všemi částmi cyklistického světa a snaha o co nejvyšší zájem médií.
  3. Přispívat k vývoji cyklistiky na všech kontinentech (mimo Evropy) tak, aby netrpěla vzhledem k dominanci ProTour.

Bodovací systém

Body v novém systému UCI budou rozdělovány dle principů velmi podobných bodování tenisové série ATP: bodová nadílka přijde po každém závodě zahrnutém v ProTour a odstupňovaná bude dle závodníkova umístění.

Kategorie A: Tour de France

100 bodů celkovému vítězi, 75 bodů druhému, 60 třetímu a poté 55, 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20, 15, 12, 9, 7, 5, 4, 3, 2 a 1 bod pro dvacátého v celkovém pořadí.

Kategorie B: Giro d´Italia a Vuelta

85 bodů celkovému vítězi, poté postupně 65, 50, 45, 40, 35, 30, 26, 22, 19, 16, 13, 11, 9, 7, 5, 4, 3, 2 a 1 bod pro dvacátého jezdce v celkovém pořadí.

Kategorie C: Milan-San Remo, Okolo Flander, Paris-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege, Okolo Lombardie, Paris-Nice, Tirreno-Adriatico, Dauphiné Libéré, Okolo Baskicka, Okolo Romandie, Okolo Švýcarska, Okolo Německa, Okolo Německa, Okolo Polska

50 bodů celkovému vítězi, poté postupně 40, 35, 30, 25, 20, 15, 10, 5 a 1 bod pro desátého jezdce v celkovém pořadí.

Kategorie D: Amstel Gold Race, Ghent-Wevelgem, Fleche Wallonne, GP de Plouay, Paris-Tours, Clasica San Sebastian, GP Zurich, Hew Cyclasics

40 bodů celkovému vítězi, poté postupně 30, 25, 20, 15, 11, 7, 5, 3 a 1 bod prodesátého v celkovém pořadí.

Mistrovství světa

50 bodů pro vítěze, 40 bodů pro druhého a 35 pro třetího jezdce.

Tour de France – etapy

3 body vítězi etapy, 2 body druhému a 1 bod třetímu.

Jiné hlavní etapové závody

1 bod pro vítěze etapy.

Zdroj: Eurosport.com – New world order – Eurosport – AT – 07/01/2005. Čtete překlad článku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>