50 let cykloturistické akce Za poznáním Šumavy. Letos se startuje 8. května

Začátkem května 1968 zorganizoval Václav Jirásek se skupinou přátel cyklistickou akci, kdy během 3 dnů přejeli na kolech Šumavu. Start 1. etapy byl v Českých Budějovicích, cíl ve Volarech. Dále následovala etapa po hřebenech Šumavy přes Železnou Rudu do Domažlic. Třetí etapa byla z Domažlic do Kynšperka. Celková délka byla 400 km.

Později se přidávalo stále více cyklistů. Akce se prodloužila o etapu k Karlových Varů do Budějovic. Celková délka byla 700 km. Zúčastňovali se cykloturisté i závodníci, kteří tak najížděli potřebné kilometry.

Do roku 1975 si každý účastník vezl své potřeby v tašce na zádech. Od roku 1976 jsme za podpory cyklistického oddílu Jiskra Libavské Údolí měli k dispozici doprovodné vozidlo.

Počet účastníků stále narůstal. Přidaly se skupiny cyklistů z Karlových Varů, Kraslic, Chomutova, Rokycan a koncem 80. let se přidala skupina cyklistů z Berlína. Počet účastníků se v té době pohyboval kolem 80. Bylo docela složité akci logisticky zajistit.

Putování po Šumavě v tehdejších letech bylo docela dobrodružné, pohybovali jsme se v blízkosti nejhlídanější státní hranice. Možnosti občerstvení na trase byly velice omezené, hospody tehdejších časů často nabízely jenom pivo a někdy i rum.

Díky úsilí pořadatelů Václava Jiráska, Petra Volánka a Romana Herčíka se populární Šumava koná i letos. Bude trvat 6 dní. Start bude 8. 5. a příjezd 13. 5. Celková trasa bude asi 820 km.

Kontaktní údaje pro zájemce o účast: Roman Herčík, email: h.rom511@gmail.com, tel. 777 586 783

Cykloturistická akce Za poznáním Šumavy je zřejmě nejstarší akcí, která se koná od svého vzniku bez přerušení. Zakladatel Václav Jirásek se zúčastnil jako jediný všech ročníků a samozřejmě nebude chybět ani letos.

V Chebu 18. 4. 2018
Oldřich Růžička


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>