Ale naštěstí jde o právo

Když jsem četl poslední články a komentáře od Jirky, dělaly se mi mžitky před očima. „Zjištění Bonnského státního zastupitelství potvrdilo ty nejhorší tvrzení o dopingu mezi vrcholovými cyklisty.“ „Proto mě osobně asi nikdo nepřesvědčí o tom, že je třeba peleton na TdF aspoň z větší části čistý.“ „Je to smutný, ale těžko mě někdo přesvědčí o tom, že dnešní TdF jde ujet s nějakým slušným umístěním bez sypání!!!“

Nastal tedy čas, aby promluvila protistrana. Tedy ta strana, která drží všechny trumfy v rukou. Trvalo to naší civilizaci tisíce let a obětováno bylo mnoho životů, ale nakonec jsme se nějak dobelhali k právu takovému, jak jej dnes známe. Třeba muslimové se k tomu ještě nedobrali. A ačkoliv se to spoustě lidí nelíbí a vynášejí rozsudky sami, každý je nevinný, dokud mu není nade vší pochybnost prokázán opak.

Dokola posloucháme a čteme lidi tzv. od fochu, kteří hystericky vykřikují: „Otazníky u jména Lance Armstrong stále zůstávají“ (více), „DNA usvědčila Ullricha“, „Jane, přiznej se!“, „Sport je jenom doping a prachy!“.

Na toto téma bylo popsáno už tolik papíru, že se nedá říct nic nového. Ale radši si to zopakujeme. Doping nebyl nikdy prokázán ani Janu Ullrichovi, ani Lanci Armstrongovi. Jsou čistí jako alabastr. V Landisově kauze se nevyznám, ale myslím, že ani u něj to nebude tak jasné jak směnka Standy Grosse, protože titul z TdF mu prozatím odebrán nebyl. Zkuste Lancovi říct, že podle vás sype, a se zlou se potážete. Bere to jako urážku. Nedivím se mu.

Mimo to. Celý antidopingový systém stojí na podivném základě, který porušuje právě ty pracně získané výhody, o kterých jsme si povídali na začátku. Ten systém pracuje s presumpcí viny. Divím se, že někdo něco takového mohl vůbec uvést v život a ani trochu se nestyděl. Připomíná mi to následující vtip:

Policie si přijede pro Laca a obviní ho z pálení slivovice. Laco říká: „Co to melete? Našli jste u mě doma snad nelegálně vyrobenou pálenku?“ „Ne, ale máte doma přístroj,“ odvětí policajt. „Aha a kdy mě obviníte ze znásilnění?“ táže se Laco. „Cože? Vy jste někoho znásilnil?“ ptá se šokovaný policajt. Laco s klidem odpoví: „Ne, ale mám přístroj.“

Tedy zpět ke sportu. Někomu je v těle objevena zakázaná látka a bez důkazního řízení je prohlášen za zločince, je na něj pořádán hon jako na čarodějnici a je mu zničena kariéra. Že dotyčný nemusí mít ponětí o tom, jak se substance v jeho těle ocitla, nikoho nezajímá. Někdy ani nemusí být žádná zakázaná látka objevena, stačí, aby měl Marco Pantani zvýšený výskyt červených krvinek.

Boj proti dopingu má za sebou i tak skvělé výsledky, kdy zničil kariéru sportovcům, přestože se jednalo o logický nesmysl. Jako příklad bych uvedl Tomáše Engeho, který údajně vyhrál závod Formule 3000 zhulený jak zákon káže.

Tak naposledy: Pokud se někde ve sklepě najde krev sportovce, znamená to:
a) že dopoval
b) že dopoval i Lance Armstrong
c) že jsme obětí velkého spiknutí
d) že za to může Klaus
e) ani jedna z uvedených možností.


11 thoughts on “Ale naštěstí jde o právo”

 • Hmm to jsou tedy velice „zajímavé argumenty“ nesypeš ty náhoudou taky??? :-)

  Ale teď věcně, nevím proč tě můj článek o dopingu tak nadzvedl, když jsem v něm nejmenoval ani jednoho závodníka, u jehož jména bych napsal „tak tomu koluje v krvi samý EPO“
  Napsal jsem jen jediné, a to teď ve zkratce zopakuji: ve vrcholové cyklistice je doping hodně rozšířeným problémem, informace o tom se samozřejmě drží stranou veřejnosti protože to není nic čím by se měli chlubit.

 • Aha, takže zdůrazňování právních principů je zajímavý argument, OK.

  Nejmenoval jsi nikoho, ale myslel jsi všechny.

  Cyklisté např. vždycky říkají, že nemají tak silné zastání (hráčské asocicace a podobně) jako třeba fotbalisté.

 • A analýza DNA nepatří mezi důkazní materiály?

  Ano máš pravdu, nemyslím sice všechny, ale pro příklady se nemusí chodit daleko.

  Viz:
  „Kontrolní analýza vzorku moče cyklisty Martina Zlámalíka potvrdila přítomnost zakázaného efedrinu. Nešlo přitom o zanedbatelné množství. Povolenou koncentraci stimulancia překročil jezdec stáje Author více než čtyřnásobně! Efedrin se používá proto, že umí zakrýt EPO.“

  Dále:
  Museeuw přiznal, že se poslední rok své kariéry nechoval poctivě. Řekl: “Kariéru jsem chtěl zakončit ve velkém stylu, a proto jsem dělal věci, které byly špatné.“

 • Analýza DNA pouze ukázala, že se jedná o jeho krev. Nic víc. Zvýšená hladina efedrinu znamená zvýšenou hladinu efedrinu, nic víc. Pleteš si dojmy s pojmy.

 • Zbyňa napsal/a:

  to Jirka: kdyby všichni měli pohled na cyklistiku jako ty, tak už nikdo na kole nejezdí… V NHL, tenisu, fotbale… tam se dopuje, jenže to nikdo neví (nebo teda spíš, ví to všichni, ale proč něco řešit, když jsou v tom takový prachy). Těch pár!!! (oproti jiným sportům) cyklistů je podle mě nic, akorát o nich ví všichni. Polož si otázku „Proč?“. Jo a víš, co je efedrin? Je to v každý normální tabletě a když si vemeš jeden ibuprofen, tak máš hned překročenou povolenou hladinu cca 10x! Jenže v novinách stačí napsat: „Překročil hladinu 4x“ a hned si lidí myslí, jak nedělá nic jinýho, než že sype… Ty jo, tyhle názory mě fakt štvou!!!!!!!

 • Zbyňa napsal/a:

  A je taky dobrý vědět, co je zakázaná látka! V NHL je povolených cca 50% látek, který si cyklista vzít nemůže. Proč? Cyklistika je určitě stejně (ne-li víc) náročnej sport jako hokej, ale když někdo v NHL dostane čočku na mantinel, daj mu „něco“ na bolest a jede se dál. Cyklista lehne a max mu to zavážou. Dřív byl třeba zakázenej kofein (od určitý hladiny), teď je povolenej. Příští rok bude třeba zase zakázanej. Musíte lidi vidět souvislosti!

 • Pokud jste to nepochopili, ten efedrin byl pouze příklad, že doping může být i v české cyklistice, a co pak teprv v té velké světové, kde jde o jiné peníze…

  Tato debata tu vznikla na základě článku převzatého z německých médií, článek o Ullrichovi. Trošinku se divím proč, nechtěl jsem to tu rozebírat do podrobností, ale je zajímavé jaký postoj k tomuto tématu někteří mají.

  Já pouze odsuzuji doping, nikoliv konkrétní osoby. Nevím co je na tom špatného říci, že bych chtěl aby byla cyklistika čistá!

 • Tato debata tu vznikla na základě článku, který obviňoval vítěze TdF málem z vlastizrady a přitom stál argumentačně na vodě. Ano, je zajímavé, že někteří neuznávají náš právní systém, ale arabský.

  Já doping neodsuzuji. Ten aktivní (vědomě bral) beru jako prohřešek proti pravidlům a očekávám adekvátní trest. „Odsuzuji doping“ je pro mě stejné jako „odsuzuji příliš lehké kolo“. Obojí je prohřešek a k obojímu by se tak mělo přistupovat. A podle práva.

  O čistotě cyklistiky psal Zbyňa aneb tyhle názory mě fakt štvou!

 • 1. Článek pouze tvrdil, že DNA Jana Ullricha se shoduje se vzorky krve nalezené ve španělsku, to není argument to je fakt.

  2. Nikdo nikoho neodsoudil, v článku pouze zazněl názor že s čistotou cyklistiky není vše v pořádku.
  Jiné sporty nebyly zmiňovány, protože se zde zabýváme cyklistikou.

  3. Nevím co máš s tím právem, copak bylo někde napsáno že mu za to hrozí třeba 5 let natvrdo, já sem to nikam nenapsal. O problémech se většinou musí mluvit aby se vyřešili, jinak se na ně zapomene.

 • Co mám s právem jsem vysvětlil v článku. Jedna sakra špatná vlastnost unáhlených soudů je, že ze tyto soudy zpravidla mýlí.

 • Honza napsal/a:

  Taky přihodím svůj názor do placu…
  Předně mě mrzí, že si většina lídí při zaslechnutí slova „doping“ div nezacpe uši, aby náhodou nebyli tajemným pořekadlem také vtaženi do undergroundového světa plného nekalých rejdů, injekčních jehel, infekční žloutenky a medailí z TDF :o)

  Jen bodově:

  1)Látky ve většině sportů zakázané nejsou z jiného světa, stvořili jsme si je pro sebe a užíváme je ze zcela jasných důvodů. Když budu mluvit o Chebu, chodí tu odhadem kolem dvou set „šťastných uživatelů“ (dealerů tu není tolik, aby se to nedalo odhadnout:o) ) se zájmem zejména o silový soprt a atletiku.

  2)Není to jen otázka vrcholového sportu, kde to mají cvičenci ztížené tím, že je neustále prudí sběratelé moči a jiných tělních výměšků, ale i lidí bez jakýchkoliv soutěžních ambicí, kteří si z různých důvodů dopřávají onu bájnou „snídani šampionů“…

  3)Bavilo by vás, dívat se v televizi, jak nejlepší atleti světa skočí do dálky o metrdvacet dál než vy na gymplu? Nebylo super sledovat „zmrtvýchvstání“ Landise? Bylo by snad lepší, aby příští etapu odstoupil, nebo neuvisel v pelotonu?

  My chceme vidět vrcholové výkony a tihle chlapci na soutěžích je chtějí předvádět, tak proč je odsuzovat, proč jim to ztěžovat… Mír a láska pro všechny… :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>