Kup to/Nech to být dle Velonews.com

Hlavové složení Chris King na kole Michaela Barryho z týmu Discovery Channel, kolo Trek MadonePrůvodce zákazníka 2005 od magazínu Velonews již spatřil světlo světa a na poštovní schránky a novinové stánky udeří příští týden. Zdá se, že již odzvonilo pozdním nocím, šílenému probírání se katalogy roztrhanými na cucky, zoufalému hledání vhodných ilustrativních fotek a otravným nočním hovorům s product managery.

Konečný výsledek? Největší průvodce zákazníka, jaký kdy Velonews publikovalo (156 stránek). S přehledem 15 nejlepších bicyklů, jež můžete na ProTour tento rok potkat, s reportáží o zakázkovém stavěni kol a pěti detailními popisy průběhu závodů vám tento ročník nemůže přijít jiný než jako dosud nejlepší. Příští týden si pečlivě zkontrolujte poštovní schránky, trafiky tak během dvou týdnů anebo průvodce ukradněte svému parťákovi…

Jelikož jsem si musel poslední tři měsíce (vyplněné plánováním a dáváním všeho dohromady) pravidelně klestit cestu vším tím nepořádkemve svém kamrlíku, uvědomil jsem si, že je čas poskládat svůj celoroční TOP 10 seznam zákazníka. Říkejme tomu zákazníkovo Kup to/Nech to být.

Kup to

systém Hollowtech II nastartoval vlnu globální změny středových složeníIntegrované, oversize středové složení: Měli byste poděkovat starému známénu Rogeru Durhamovi z firmy Bullseye za vyrobení prvních moderních klik složených ze dvou kusů železa ke konci 70. let 20. století. Shimano jeho koncept upravilo a v roce 2003přišlo se systémem klik Hollowtech II. Každý výrobce klik, který to se svým byznysem myslel alespoň trochu vážně, na trh pak přišel s vlastní variací na téma Hollotech II. tzn. s převodníky, které tvoří s osou šlapacího středu celistvou jednotku (a celé kliky mají jen dvě části), a s oversize středovým složením s širším rozestupem ložisek. Lehčí, pevnější a s delší dobou trvanlivosti a jen malým cenovým nárůstem. Pokud si touto novou technologií stále nejste jisti, věřte, že pro rok 2005 jsou nová středová složení tou definitevně nejlepší volbou.

De Rosa King X LightDostupné bicykly s karbonovým rámem: Potřebuješ nutně kompletní kolo s celokarbonovým rámem už na tuto sezónu? Žádný problém, své si najdete už za 50 tis. Kč.

Lepší pocit: Během zkoumání stovek katalogů se sportovním náčiním jsme zjistili, že čím dál tím více výrobců poskytuje dostatečně širokou nabídku velikostí (oblečení i komponenty).

Repliky týmových superkol: Chtěli byste Lancovo Madonu nebo Jenovo TCR? Letos žádný problém. Hodně firem nabízí téměř identické kopie kol svých nejlepších svěřenců.

Přebírání kvality od těch nejlepších: Od Shimano Ultegra a Deore LX k Campagnolo Centaur a SRAM X.7 řazení, letos ještě více platí, že nižší (cenově dostupné) sady komponent přebírají nejlepší vlastnosti svých dražších sourozenců.

Nech to být

Platit za značku. Pryč jsou časy, kdy pojem kvalitního kolařského řemesla znamenal pachtění se osamělého svářeče v nějakém zaprášeném evropském obchodku. V dnešní době je vše o prefabrikovaných formách a lepení karbonových trubek do spojů. Pokaždé mě dokonale ohromí ti výrobci, kteří za své karbonové rámy požadují dvakrát či třikrát víc než jejich kolegové z Taiwanu a Číny, kteří vyrábějí rámy téměř identické, v podstatě stejně kvalitní. Možná právě vás překvapí, že malůvky a nálepky přilepené na kolo v jedné určité zemi jsou pro mnohé výrobce dost dobrým důvodem k tomu, aby řekli, že kolo bylo vyrobeno právě tam.

Bontrager X LightCeny zapletených kol: Chce se vám nechat na pultu v obchodě $3000 za pár silničních kol? Žádný probém. V průvodci zákazníka je jeden pár dokonce za $5000. Zrovna nedávno jsem však koukal na poskládaná kola za $600 – pár vážil 1600 g – ráfky Mavic, Dura-Ace náboje a dráty DT.

Karbon pro karbon. Až budete kupovat karbonové kliky, važte dvakrát. Podle našich měření je totiž celkem velké množství karbonových klik těžších a i 2-3x dražších než jejich aluminioví bratři. Jednou mi dokonce jeden designer klik známého výrobce řekl: „Nedá se nic dělat, přešli jsme do módní sekce. Někdy se stává, že forma je důležitější než funkce.“

Bezdušovky na silnici. Rád bych se na nich projel nebo se dotknul…ne, stačilo by mi je jen vidět, skutečné, „revoluční“ bezdušové silniční pláště. Celý projekt má větší zpoždění než poslední vlak do Ostravy v těžkém mrazu. Jenže…stojí o ně někdo vůbec? Já ne.

Tento článek vznikl překladem článku Tech Report: Post-Buyer’s Guide reflections. Autor: Andrew Juskaitis,VeloNews technical editor, 17. února 2005.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>