Na svěťáku v Plzni chybovala rozhodčí

Zdeněk Štybar se soustředí před startem. Foto: Roman Knedlík

V neděli 16. 10. 2011 přivítala Plzeň opět nejlepší cyklokrosaře světa při úvodním podniku světového poháru v cyklokrosu pod názvem Grand Prix ŠKODA. Prohlédněte is fotografie:

Zdeněk Štybar v závodě. Foto: Karel Rous

Dále uvádím tiskovou zprávu pořadatelů k chybě při startu, jejímž závěrem je toto: hlavní sudí Miriam van Es závod odstartovala o 59 sekund dříve, než bylo stanoveno. Kameraman měl proto dle pokynů z režie České televize ještě dost času na představení posledního závodníka u hrazení – Nielse Alberta.

Tisková zpráva

„Do Plzně jsme přivezli světový pohár se ŠKODA Transportation už po třetí a po celý rok jsme tvrdě pracovali, abychom dokázali laťku stanovenou předchozími ročníky posunout ještě výše,“ říká ředitel závodu Ing. Pavel Šticha.

„Jsem přesvědčený, že se nám to povedlo, tady až na černou kaňku v podobě neregulérního startu po fatální chybě rozhodčích,“ reaguje na odstartování závodu elitních mužů v době, kdy před nimi stál kameraman České televize a zapříčinil tak zpomalení několika závodníků, včetně mistra světa z roku 2009 Nielse Alberta.

„Mezinárodní cyklistická federace (UCI) vydává takzvaný TV RunDown, podle kterého je televizní přenos závodu rozplánován po vteřinách a který je nutno dodržovat,“ přibližuje technické souvislosti Štichovo kolega Jiří Novotný. „Podle pravidel UCI musí kameraman opouštět startovní koridor minutu před startem závodu, 30 sekund před startem již musí být startovací dráha volná.“

Hlavní sudí Miriam van Es ale odstartovala přesně o 59 sekund dříve, než bylo stanoveno. Kameraman měl proto dle pokynů z režie České televize ještě dost času na představení posledního závodníka u hrazení – Nielse Alberta.

Zaváhání rozhodčích sledoval Pavel Šticha na velkoplošné obrazovce v areálu závodu. „Nejdříve jsem nevěděl, co se stalo, později jsem se vše dozvěděl od Jirky, který byl v kontaktu jak s hlavní rozhodčí, tak i s Českou televizí.“

„Za celý organizační tým musím říci, že nás to velmi mrzí a cítíme se být poškozeni. Zvláště z reakce hlavní rozhodčí, která vidí pochybení na straně kameramana a pořadatele. V průběhu celého roku se pečlivě věnujeme přípravám, abychom dovedli vše k absolutní dokonalosti, což věřím, bylo vidět, tedy až na zmiňovaný start, který byl čistě v režii rozhodčích,“ dodal ředitel Šticha.

„Zároveň cítíme i se závodníky, kteří byli neregulérním startem poškozeni, ať již Niels Albert, Francis Mourey, domácí jezdci Petr Dlask, Martin Zlámalík, ale i řada dalších.“

Podle regulí UCI je za start zodpovědný hlavní rozhodčí a startovat může až ve chvíli, kdy je přesvědčen, že startovní koridor je volný, což se nestalo. Miriam Van Es ale odstartovala zády k závodníkům.

„Nejen reakce médií na tuto skutečnost nás přiměla k tomu, že jsme požádali Peetera Van den Abeeleho jako hlavního koordinátora UCI o oficiální vyjádření ke zmíněnému a dle nás, organizátorů, neregulérnímu startu. I Abeele je velmi zklamaný a celá záležitost bude mít ještě dohru “ ukončuje Novotný.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>