Prolog — Cancellara vítězí s obrovským náskokem

Bradley WigginsZačala další Tour de France. Letos se začínalo 7,9 kilometrů dlouhým prologem ulicemi Londýna. Trať vedla okolo nejslavnějších londýnských památek a z kamery umístěné na vrtulníku jsme si mohli prohlídnout i ty, kolem kterých trať nevedla. Podívat se přišlo obrovské množství fanoušků, kteří podporovali své miláčky na trati po celé její délce.

Od odchodu dvou velkých rivalů Lance Armstronga a Jana Ullricha už to sice nemá takovou šťávu, ale i tak je prolog zajímavou podívanou a prvním malým náznakem, jak jsou na tom favorité závodu. Mezi favority závodu se letos řadí Alexandr Vinokurov (KAZ/Astana), Andréas Klöden (GER/Astana), Alejandro Valverde (SPA/Caisse d’Épargne) nebo Levi Leipheimer (USA/Discovery).

Týmy a jezdci letošní Tour

Favorité dnešního prologu byli Fabian Cancellara (SUI/CSC), Andréas Klöden (GER/Astana), David Millar (GBR/Saunier Duval), Bradley Wiggins (USA/Cofidis), George Hincapie (USA/Discovery), Stuart O’Grady (AUS/CSC) nebo Thor Hushovd (NOR/Credit Agricole). Největšími favority se zdáli být mistr světa v časovce Fabian Cancellara, vítěz prologu z roku 2004, a londýnský rodák Bradley Wiggins, který letos trimufoval už ve dvou krátkých časovkách.

Jsme zvyklí, že o vítězi prologu rozhodují sekundy nebo dokonce zlomky sekundy jako tomu bylo například v loňském roce, kdy Thor Hushovd porazil George Hincapieho o méně než sekundu. Dlouho to vypadalo, že letos tomu nebude jinak. Až zajel Andréas Klöden první vynikající čas. Poté se na trať vydal Švýcar Cancellara a Klödena porazil o 13 sekund. Kdo by si to býval pomyslel! V cíli byl tedy nejrychlejší Cancellara o 13 sekund před Klödenem a teprve o dalších 10 sekund zpět se nachází na společném třetím místě Hincapie s Wigginsem. Dále už jsou rozestupy tradičně malé. Ve velmi rychlém prologu, jehož průměrná rychlost přesáhla 53 km/h stlačil vítěz svůj čas jako jediný pod 9 minut na 8:50.

Nepříjemnost potkala necelý kilometr před cílem Stuarta O’Gradyho, který se nechal v jedné zatáčce příliš vynést, narazil do bariéry a upadl. Do té chvíle měl vynikající čas, škoda. Naštěstí vypadal nezraněn a jeho další start na Tour by neměl být ohrožen.

Pořadí:

1 Fabian Cancellara
2 Andreas Klöden + 0.13
3 George Hincapie + 0.23
4 Bradley Wiggins
5 Vladimir Gusev + 0.25
6 Vladimir Karpets + 0.26
7 Alexandre Vinokourov + 0.30
8 Thomas Dekker + 0.31
9 Manuel Quinziato + 0.32
10 Benoît Vaugrenard

Zítra pojede peloton do slavného města Canterbury.

Tipneme si pořadí na bedně v Paříži? Tak tedy můj tip: 1. Vinokurov, 2. Klöden, 3. Valverde


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>