Sezóna 2011 v PROFI SPORTu Cheb

Petr Fiala v cílové rovince MČR na silnici Pičín 2011. Foto: Blažek Dalibor

TJ OLYMPIONIK Cheb s oddílem cyklistiky a triatlonu PROFI SPORT Cheb se Sportovním centrem mládeže (SCM) cyklistiky pro Karlovarský kraj se věnuje mládeži a týmu žen.

Anglie, Německo, Polsko, Slovensko, Turecko a desítky měst v celé ČR, to jsou místa, kam se letos vydali nejlepší mladí závodníci na různé cyklistické akce s oddílem nebo dokonce v případě některých z nich v reprezentačním dresu ČR.

Členové oddílu a SCM se věnují cyklistice v těchto disciplinách – silnice, horská kola, dráha a doplňkově cyklokros.

Miroslav Svatek, Český pohár, silniční kriterium Rakovník 2011. Foto: Blažek Dalibor

Trenéři se věnují dětem ve věku od šesti let. Všeobecná příprava např. atletika, míčové a pohybové hry, posilování jsou hlavní tréninkovou náplní mládeže do patnácti let. V dalších věkových kategoriích již jde o specializovaný trénink se zaměřením na cyklistiku nebo triatlon. Řada dětí odchází pravidelně a úspěšně dobře připravena k jiným sportům jako fotbal, hokej, volejbal, basketball a další.

Děti ve věku 6-14 let se mohou přihlásit v prodejně PROFI SPORT, ulice K Nemocnici 10, Cheb, nebo na tel. 777 110 514.

Karel Tyrpekl, Český pohár silniční kriterium Rakovník 2011. Foto: Blažek Dalibor

V letošním roce přivezli mladí cyklisté opět téměř dvě stě medailí. Pravidelné byly závody v úterý v německém Kulmbachu cca 100 km na západ, ve středu to bylo na opačnou stranu, téměř ve stejné vzdálenosti, v Plzni na Lopatárně, kde pořádají pěkné závody na uzavřeném okruhu nebo trénink na velodromu v Plzni. V Karlovarském kraji se pořádá několik serialů závodů horských kol od dubna do září prakticky každý víkend. Ti nejlepší od dvanácti let se mohou zúčastnit celorepublikových závodů Českého poháru. Zde jsou to také téměř každý víkend závody po celé republice na silnici a dráze, k tomu pět závodů ČP horských kol. Vrcholem každé sezony je mistrovství České republiky v jednotlivých disciplinách a pro ty nejlepší od kategorií juniorů (17-18 let) se pořádají již mistrovství Evropy a světa. Pro kategorii kadetů se pořádá jednou za dva roky evropská olympiáda mládeže EYOF. Žáci a kadeti mají jednou za dva roky celorepublikovou letní olympiádu mládeže.

Petr Fiala mezinárodní etapový závod kadetů Louny 2011, třetí místo v první etapě. Foto Heřmanovský Ivo

Nejnáročnější a také nejzajímavější jsou závody etapové. Většina z nich se koná od pátku do neděle a ve třech dnech jsou čtyři závody. Jsou to časovka, silniční kriterium a dva silniční závody na okruzích. Žákovské kategorie do čtrnácti let mají na silnici etapy dlouhé 30-50 km, kadeti patnáct a šestnáct let jezdí 60-90 km a junioři sedmnáct a osmnáct let 80-120 km. Kategorie děvčat závodí vždy s kategorií chlapců mladších nebo mají vypsán samostatný závod v délce jako mladší chlapecká kategorie. Dráhové závody se jezdí na drahách dvě stě až čtyři sta metrů. Nejkratší je sprint na dvě stě metrů a nejdelší jsou závody bodovací od žactva po juniory v délce od šesti do třiceti dvou kilometrů. Kadeti a junioři mají navíc ještě delší závody Madison dvojic.

Horská kola se v těchto kategoriích jezdí v časovém horizontu třicet až devadesát minut na okruzích členitého a náročného terénu. Doplňkový je neolympijský cyklokros. To jsou cyklistické závody, kterých se zúčastňuji mladí členové SCM cyklistiky při TJ OLYMPIONIK Cheb.

Miroslav Svatek v Rakovníku

Medaile z celorepublikových závodů Českého poháru si letos přivezli v mladších žácích Karel Tyrpekl, ve starším žactvu Amanda Stašková s Miroslavem Svatkem, v kadetech Petr Fiala a v ženách Dana Fialová a Irena Klingorová, zatím jen v uvozovkách bramborovou medaili, tedy čtvrté místo z MČR má také v žákyních Tereza Hošmanová, všichni PROFI SPORT Cheb. Z SCM Cheb a týmu Cykloteam Ostrov mladší žák David Zadák, starší žactvo Čechman Martin a Aneta Klauková. Z březovského Team Biku to byl v juniorech Václav Viktorin. V dráhové stihačce družstev mají z MČR bronzovou medaili Martin Kubík z Chodova a Josef Blažek z Aše.

Medaile mladých cyklistů jsou každý víkend téměř samozřejmostí a starají se o ně také další mladí žáci jako Daniel Šverdík, Andrea Tyrpeklová, Naďa Mizerová, Jan Sýkora, Dominik Fiala.

Karel Tyrpekl - druhý nejlepší mladší žák na silničním kriteriu ČP v Rakovníku 2011

Můžeme zdůraznit již výsledky na mezinárodní úrovni. V nejmladší žákovské kategorii překvapil většinu účastníků mezinárodního etapového závodu v Lanškrouně a etapy v Polsku Karel Tyrpekl, když ve druhé etapě byl oblečen do bílého dresu pro nejlepšího mladšího žáka závodu.

Reprezentační výprava ČR kadetů byla úspěšná na etapách v Anglii, celkově byl čtyřčlenný tým na druhém místě s Petrem Fialou. Ten take připravil nezapomenutelný zážitek všem divákům MČR na silnici. Chtěl navázat na poslední tři etapová vítězství ze silničních závodů s mezinárodní účasti a po zkušenosti z pádu v cílové rovince na olympiádě v Turecku nechtěl nechat nic náhodě. Vjižděl proto do cílové rovinky na prvním místě s mírným náskokem. Zdálo se být rozhodnuto. K úžasu diváků Petr téměř přestává šlapat a zvedá ruce. Toto několikavteřinové zaváhání znamená, že o vítězství bude rozhodovat až cílová kamera. Verdikt rozhodčích byl bohužel v neprospěch Petra. K mistrovskému titulu v silniční časovce družstev a druhému místu z dráhového mistrovství republiky v hladkém závodě scratch, tak přivezl do Chebu další stříbrnou medaili.

Miroslav Svatek, druhý nejlepší žák na silničním kriteriu ČP v Rakovníku 2011. Foto: Blažek Dalibor

Druhý zářijový víkend zakončili mladí cyklisté silniční sezonu Českého poháru opět úspěšně. Tentokrát to byl závod na náměstí v Rakovníku. Kostková dlažba připomínala spíše závody cyklokrosu. Chebské trio obsadilo shodně ve třech věkových kategoriích druhá místa. V mladších žácích Karel Tyrpekl, ve starších žácích Miroslav Svatek a v kadetech Petr Fiala.

24. září přejdou členové SCM a oddílu cyklistiky na cyklokros, kdy začíná Český pohár ve Stříbře. Motivací pro závodníky a lákadlem pro diváky bude účast českého mistra světa Zdenka Štybara.

Výsledky týmu žen si zaslouží samostatný větší prostor (samostatný článek v příštích dnech).

Doplnění:

  • Martin Kubík a Pepa Blažek stříbro z ČP časovka družstev v Račicích
  • Pepa Blažek 3. místo ČP – Kriterium Praha
Tři stříbrní z Českého poháru 2011: Svatek, Fiala, Tyrpekl


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>