Sháním peníze, kde se dá…

Giro 2004, Svorada30. listopadu 2005 policie zadržela manažera nejlepší české silničně cyklistické stáje, eD’system – ZVVZ. Vyšetřován je pro podezření z daňových úniků ve výši 9 milionů Kč. Jeho stáj se rozpadla.

Policejní komisařka Lucie Uhlířová řekla, že policie obvinila určitého muže z toho, „že v letech 1998–2001 zahrnoval do daňových přiznání faktury za služby, které podle dosavadního vyšetřování nebyly provedeny ani zaplaceny.“

Ženíšek je vyšetřován na svobodě. Týmu už dalysbohem hvězdy jako Ján Svorada, Milan Kadlec, Petr Benčík a Martin Mareš. Ti uvedli, že výplaty vázly už v druhé polovině.

Svorada k tomu řekl: „Pan Ženíšek nachystal v týmu eD’system-ZVVZ velkolepý projekt. Kdyby fungoval, tak byl srovnatelný s jinými kontinentálními týmy. Představy ale vyšly jen z poloviny.“

Poznámka autora: Každoroční stesky pana Ženíška (např.: Ke klidu bych potřeboval 30 milionů korun, a ty mi u nás nikdo nedá. Letos zůstali dlužni i naši švýcarští sponzoři.), že nejsou peníze, asi nebyly vymyšlené.

Ján Svorada – co dál? Buď zpět do Lampre nebo někde v Čechách. Druhou možnost komentoval takto:

„Bylo by to rozloučení na úrovni a líbilo by se mi [Itálie]. Pokud by ale tato možnost nevyšla, tak chci, aby mi pořád cyklistika přinášela radost. Jezdil bych v domácích podmínkách v týmu, který bychom sami sestavili,“ řekl Svorada, který by se v takovém případě častěji objevoval i na závodech horských kol.

Pavel Padrnos bude příští sezónu jezdit opět pod křídly Discovery Channel. Brzy letí do Států podepsat smlouvu.

Rozhovor s Jánem Svoradou od iDnes

Takže jak jste se rozhodl?
Příští rok rozhodně jezdit budu. V tuto chvíli ale nemám jasno kde. Mám ještě šanci na návrat do italské stáje Lampre.

Na čem to vázne?
Tým ještě nemá jasno o druhém sponzorovi. Bude záležet, kdo jím bude. Pak se uvidí, jestli pro mě bude místo. Kariéru bych tam ukončil rád. Líbilo by se mi to.

A když to nevyjde?
Tak mě příznivci cyklistiky stejně uvidí na kole i příští rok. Jezdil bych v domácích podmínkách.

Jenže vaše zkušenost v české stáji nedopadla nejlépe, že?
Pan Ženíšek nachystal v týmu eD’system-ZVVZ velký projekt. Kdyby fungoval. Jenže představy vyšly jen z poloviny. Ve druhé části sezony byl boj dostat se vůbec na nějaké závody. Přišly finanční problémy, zakončit sezonu se podařilo zásluhou dobré vůle jezdců.

Takže pokud byste zůstal v domácím týmu, tak už pouze ve svém vlastním?
Přesně tak. Ženíškův projekt mě zklamal. Všechno není dotaženo, ani co se týká finančního vyrovnání. Průběh druhé části sezony pro mě byl stresující. Nerad bych se do podobné situace znovu dostal. Proto mám nachystaný vlastní projekt, ke kterému bych se vrátil už letos, kdybych nejezdil v Itálii.

Jak na tom je česká cyklistika?
Má velké problémy. Letos vypadl i Závod míru. Svazu chybějí sponzoři na větší akce. Není zde jediný závod v kategorii UCI.

A co se týká jednotlivých týmů?
Tým pana Ženíška vypadl z profesionálních kontinentálních týmů. A teď není jediný, který by byl schopen jezdit větší závody v zahraničí.

Jak se ve vašem věku hledá nové angažmá?
Je pravda, že týmy už hledí do budoucna. Snaží si vychovat mladé jezdce. Navíc jsem pro všechny cizinec. Pro sponzory domácích týmů má moje jméno větší význam.

Nestanete se funkcionářem?
Není to tak jednoduché. Ale nevylučuji to. Musel bych se jím stát pozvolna. Bylo by zapotřebí reorganizovat svaz, a to nezmění jedna osoba. Musel bych se opřít o lidi, se kterými mám nějaké zkušenosti.

Prameny: iDnes – 1, 2, 3.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>