Tour de France: Pohled do dějin

lancelandis.jpgDo startu závodu zbývají tři dny, a tak se podíváme na 93 let historie závodu a 93 let statistik. Vítejte na Tour čísel.

Počet účastí na Tour de France

16: Joop Zoetemelk (NED)
15: Lucien Van Impe (BEL), Guy Nulens (BEL)
14: Raymond Poulidor (FRA), Sean Kelly (IRL), André Darrigade (FRA)

Počet vítězství

7: Lance Armstrong (USA)
5: Jacques Anquetil (FRA), Eddy Merckx (BEL), Bernard Hinault (FRA), Miguel Indurain (ESP)
3: Philippe Thys (BEL), Lousion Bobet (FRA), Greg Lemond (USA)
2: Lucien Petit-Breton (FRA), Firmin Lambot (BEL), Ottavio Bottecchia (ITA), Nicolas Frantz (LUX), Antonin Magne (FRA), Lucien Leducq (FRA), Sylvere Maes (BEL), Gino Bartali (ITA), Fausto Coppi (ITA), Bernard Thevenet (FRA), Laurent Fignon (FRA)

Vítězství podle národů

36: Francie
18: Belgie
11: USA
9: Itálie
8: Španělsko
4: Lucembursko
2: Švýcarsko, Nizozemí
1: Irsko, Německo, Dánsko

Nejmladší vítězové

19 let: Henri Cornet (FRA) v roce 1904
21 let, 10 měsíců: Romain Maes (BEL) v roce 1935
22 let, 6 měsíců: Octave Lapize (FRA) v roce 1910
22 let, 10 měsíců: Felice Gimondi (ITA) v roce 1965
22 let, 11 měsíců: Laurent Fignon (FRA) in 1983

Nejstarší vítězové

36 let, 4 měsíce: Firmin Lambot (BEL) v roce 1922
34 let, 6 měsíců: Henri Pelissier (FRA) v roce 1923
34 let: Gino Bartali (ITA) v roce 1948
33 let, 4 měsíce: Firmin Lambot (BEL) v roce 1919

Bedna

8: Raymond Poulidor (FRA) 3x druhý, 5x třetí
7: Joop Zoetemelk (NED) 1x první, 6x druhý
7: Lance Armstrong (USA) 7x první
7: Jan Ullrich (GER) 1x první, 5x druhý, 1x třetí
6: Bernard Hinault (FRA) 5x první, 1x druhý
6: Eddy Merckx (BEL) 5x první, 1x druhý

Bedna podle národů

98: Francie
51: Belgie
37: Itálie
23: Španělsko
13: Nizozemí, USA
11: Lucembursko
9: Švýcarsko, Německo

Dny ve žlutém

111: Eddy Merckx
80: Lance Armstrong
79: Bernard Hinault
60: Miguel Indurain
52: Jacques Anquetil
41: Sylvere Maes
39: Antonin Magne
37: Nicolas Frantz
36: Louison Bobet
34: Andre Leducq

Etapová vítězství

34: Eddy Merckx
28: Bernard Hinault
25: Andre Leducq, Lance Armstrong
22: Andre Darrigade
20: Nicolas Frantz
19: Francois Faber
17: Jean Alavoine
16: Charles Pelissier, Jacques Anquetil, Rene Le Greves
13: Louis Trousselier
12: Miguel Indurain, Jean Aerts, Mario Cipollini, Gino Bartali, Erik Zabel
11: Louison Bobet, Raffaele Di Paco, Robbie McEwen
10: Charly Gaul, Jan Raas, Maurice Archambaud, Henri Pelissier, Walter Godefroot, Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann

Vítězství v časovkách (včetně prologů)

20: Bernard Hinault
16: Eddy Merckx
11: Jacques Anquetil, Lance Armstrong
10: Miguel Indurain
5: Joop Zoetemelk

Nejdelší vítězné úniky

253 km: Albert Bourlon (1947)
234 km: Thierry Marie (1991)
223 km: Jose Perez-Frances (1965)
222 km: Bernard Quilfen (1977)
214 km: Maurice Blomme (1950)
205 km: Pierre Beuffeuil (1966)
200 km: Marcel Dussault (1950)

Nejrychlejší etapy

Běžná etapa: 50,355 km/h. Laval-Blois (191 km) v roce 1999, vítěz Mario Cipollini
Časovka: 54,545 km/h. Versailles-Paris (24 km) v roce 1989, vítěz Greg Lemond
Prolog: 55,152 kmh. Lille-Lille (7,2km) v roce 1994, vítěz Chris Boardman

Seznam vyznamenání (Celkový vítěz; Vrchař; Sprinter; Mladý jezdec)

2006 F. Landis (USA); M. Rasmussen (Dan); R. McEwen (Aus); D. Cunego (Ita)
2005 L. Armstrong (USA); M. Rasmussen (Dan); T. Hushovd (Nor); J. Popovyč (Ukr)
2004 L. Armstrong (USA); R. Virenque (Fra); R. McEwen (Aus); V. Karpets (Rus)
2003 L. Armstrong (USA); R. Virenque (Fra); B. Cooke (Aus); D. Menčov (Rus)
2002 L. Armstrong (USA); L. Jalabert (Fra); R. McEwen (Aus); I. Basso (Ita)
2001 L. Armstrong (USA); L. Jalabert (Fra); E. Zabel (Ger); O. Sevilla (Esp)
2000 L. Armstrong (USA); S. Botero (Col); E. Zabel (Ger); F. Mancebo (Esp)
1999 L. Armstrong (USA); R. Virenque (Fra); E. Zabel (Ger); B. Salmon (Fra)
1998 M. Pantani (Ita); C. Rinero (Fra); E. Zabel (Ger); J. Ullrich (Ger)
1997 J. Ullrich (Ger); R. Virenque (Fra); E. Zabel (Ger); J. Ullrich (Ger)
1996 -; R. Virenque (Fra); E. Zabel (Ger); J. Ullrich (Ger)
1995 M. Indurain (Esp); R. Virenque (Fra); L. Jalabert (Fra); M. Pantani (Ita)
1994 M. Indurain (Esp); R. Virenque (Fra); D. Abdoujaparov (Ouz); M. Pantani (Ita)
1993 M. Indurain (Esp); T. Rominger (Sui); D. Abdoujaparov (Ouz); A. Martin (Esp)
1992 M. Indurain (Esp); C. Chiappucci (Ita); L. Jalabert (Fra); E. Bouwmans (Ned)
1991 M. Indurain (Esp); C. Chiappucci (Ita); D. Abdoujaparov (Ouz); A. Mejia (Col)
1990 G. LeMond (USA); T. Claveyrolat (Fra); O. Ludwig (Ger); G. Delion (Fra)
1989 G. LeMond (USA); G.J. Theunisse (Ned); S. Kelly (Irl); P. Philippot (Fra)
1988 P. Delgado (Esp); S. Rooks (Ned); E. Planckaert (Bel); E. Breukink (Ned)
1987 S. Roche (Irl); L. Herrera (Col); J.P. Van Poppel (Ned); R. Alcala (Mex)
1986 G. Lemond (USA); B. Hinault (Fra); E. Vanderaerden (Bel); A. Hampsten (USA)
1985 B. Hinault (Fra); L. Herrera (Col); S. Kelly (Irl); F. Parra (Col)
1984 L. Fignon (Fra); R. Millar (GB); F. Hoste (Bel); G. LeMond (USA)
1983 L. Fignon (Fra); L. Van Impe (Bel); S. Kelly (Irl); L. Fignon (Fra)
1982 B. Hinault (Fra); B. Vallet (Fra); S. Kelly (Irl); P. Anderson (Aus)
1981 B. Hinault (Fra); L. Van Impe (Bel); F. Maertens (Bel); P. Winnen (Ned)
1980 J. Zoetemelk (Ned); R. Martin (Fra); R. Pevenage (Bel); J. Van der Velde (Ned)
1979 B. Hinault (Fra); G. Battaglin (Ita); B. Hinault (Fra); JR. Bernaudeau (Fra)
1978 B. Hinault (Fra); M. Martinez (Fra); F. Maertens (Bel); H. Lubberding (Ned)
1977 B. Thevenet (Fra); L. Van Impe (Bel); J. Esclassan (Fra); D. Thurau (Ger)
1976 L. Van Impe (Bel); G. Bellini (Ita); F. Maertens (Bel); E. Martinez (Esp)
1975 B. Thevenet (Fra); L. Van Impe (Bel); R. Van Linden (Bel); F. Moser (Ita)
1974 E. Merckx (Bel); D. Perurena (Esp); P. Sercu (Bel); –
1973 L. Ocana (Esp); P. Torres (Esp); H. Van Springel (Bel); –
1972 E. Merckx (Fra); L. Van Impe (Bel); E. Merckx (Bel); –
1971 E. Merckx (Bel); L. Van Impe (Bel); E. Merckx (Bel); –
1970 E. Merckx (Bel); E. Merckx (Bel); W. Godefroot (Bel); –
1969 E. Merckx (Bel); E. Merckx (Bel); E. Merckx (Bel); –
1968 J. Janssen (Ned); A. Gonzalez (Esp); F. Bitossi (Ita); –
1967 R. Pingeon (Fra); J. Jimenez (Esp); J. Janssen (Ned); –
1966 L. Aimar (Fra); J. Jimenez (Esp); W. Planckaert (Bel); –
1965 F. Gimondi (Ita); J. Jimenez (Esp); J. Janssen (Ned); –
1964 J. Anquetil (Fra); F. Bahamontes (Esp); J. Janssen (Ned); –
1963 J. Anquetil (Fra); F. Bahamontes (Esp); R. Van Looy (Bel); –
1962 J. Anquetil (Fra); F. Bahamontes (Esp); R. Altig (Ger); –
1961 J. Anquetil (Fra); I. Massignan (Ita); A. Darrigade (Fra); –
1960 G. Nencini (Ita); I. Massignan (Ita); J. Graczyk (Fra); –
1960 G. Nencini (Ita); I. Massignan (Ita); J. Graczyk (Fra); –
1959 F. Bahamontes (Esp); F. Bahamontes (Esp); A. Darrigade (Fra); –
1959 F. Bahamontes (Esp); F. Bahamontes (Esp); A. Darrigade (Fra); –
1958 C. Gaul (Lux); F. Bahamontes (Esp); J. Graczyk (Fra); –
1957 J. Anquetil (Fra); G. Nencini (Ita); J. Forestier (Fra); –
1956 R. Walkowiak (Fra); C. Gaul (Lux); C. Ockers (Bel); –
1955 L. Bobet (Fra); C. Gaul (Lux); C. Ockers (Bel); –
1954 L. Bobet (Fra); F. Bahamontes (Esp); F. Kubler (Sui); –
1953 L. Bobet (Fra); J. Lorono (Esp); F. Schaer (Sui); –
1952 F. Coppi (Ita); F. Coppi (Ita); – –
1951 H. Koblet (Sui); R. Geminiani (Fra); – –
1950 F. Kubler (Sui); L. Bobet (Fra); – –
1949 F. Coppi (Ita); F. Coppi (Ita); – –
1948 G. Bartali (Ita); G. Bartali (Ita); – –
1947 J. Robic (Fra); P. Brambilla (Ita); – –
1939 S. Maes (Bel); S. Maes (Bel); – –
1938 G. Bartali (Ita); G. Bartali (Ita); – –
1937 R. Lapebie (Fra); F. Vervaecke (Bel); – –
1936 S. Maes (Bel); J. Berrendero (Esp); – –
1935 R. Maes (Bel); F. Vervaecke (Bel); – –
1934 A. Magne (Fra); R. Vietto (Fra); – –
1933 G. Speicher (Fra); V. Trueba (Esp); – –
1932 L. Leducq (Fra) – – –
1931 A. Magne (Fra) – – –
1930 A. Leducq (Fra) – – –
1929 M. Dewaele (Bel) – – –
1928 N. Frantz (Lux) – – –
1927 N. Frantz (Lux) – – –
1926 L. Buysse (Bel) – – –
1925 O. Bottecchia (Ita) – – –
1924 O. Bottecchia (Ita) – – –
1923 H. Pelissier (Fra) – – –
1922 F. Lambot (Bel) – – –
1921 L. Scieur (Bel) – – –
1920 P. Thys (Bel) – – –
1919 F. Lambot (Bel) – – –
1914 P. Thys (Bel) – – –
1913 P. Thys (Bel) – – –
1912 O. Defraye (Bel) – – –
1911 G. Garrigou (Fra) – – –
1910 O. Lapize (Fra) – – –
1909 F. Faber (Lux) – – –
1908 L. Petit-Breton (Fra) – – –
1907 L. Petit-Breton (Fra) – – –
1906 R. Pottier (Fra) – – –
1905 L. Trousselier (Fra) – – –
1904 H. Cornet (Fra) – – –
1903 M. Garin (Fra) – – –

Článek Tour de France – Tour Countdown: Race History vyšel na serveru Eurosport.com. Čtete překlad článku.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>