Tři kříže v zajetí Bahna

Zdeněk BartošČtete reportáž ze závodu. Druhý díl seriálu XC Bahno dostál svému názvu. Všichni účastníci dosáhli rekordu v kilogramech bahna na centimetr čtvereční svého těla a bicyklu. Několik dní před závodem poprchávalo a u Třech křížů asi i pršelo, protože na trati byla vrstva bahna, jež se postupně přesunovala na obličeje závodníků. Když jsem se ve třetím kole podíval na převodníky, viděl jsem rotující kotouče bahna, do nichž se zařezával řetěz. Div, že ho nikdo nepřetrhl.

Trať Tří křížů dobře znám v její suché verzi. Dnes se jí podobala jen ta půlka, která vede do kopce, až na jeden lesní úsek. Zato část druhá, která vede z kopce, byla k nepozání. Jindy se tam valí kořeny nekořeny, po rovině pak padesátkou, úžasný zážitek. Ale nyní? Ti rychlejší než já jeli zřejěm rychleji, ale já s pláštěm Maxxis FlyWeight vepředu jsem občas bojoval o život, protože to prostě klouzalo. Většina cesty vede po sklopené pěšině po vrstevnici a několika zatáčkami, po bahně. Nic příjemného. Kdo neměl brýle, měl oči plné bahna. Kdo měl brýle, měl skla plná bahna. nebylo úniku. V cíli mé kolo vážilo asi 25 kg.

Karel RoučaK závodu. Hned po startu jsem se sťuknul s jiným bikerem a lehli jsme. Všichni ujeli. Já vystartoval a jel jako raketa a sjel si své výkonnostní vrstevníky. Těm jsem i ujel, až na Honzu Edelmanna, známého drsného bahňáka, který mi ujel a sjel i Míru Brilla. Ten mu ale poté poodjel. Viz výsledky (a fotky). Takže já jsem jel od druhého kola sám, díra přede mnou i za mnou, celkem pohodlné, nebýt toho, že to bylo páté místo. Přede mnou byl občas vidět někdo v bílém dresu, ale ujel mi ve sjezdu a pak i ve výjezdu. Vepředu to bylo tak, že (dle fotek) Fába, Tomáš Kozák, Jiří Chyba a Apache vacek jezdili spolu a pak Fába odjel a jel jako Fába, takže zajel traťový rekord. Míra dojel v hobby mužích druhý, šest sekund za prvním (Velíšek), takže je na tom dobře, ale mohlo by být lépe, leč nevíme, zda jel naplno, on se totiž umí šetřit. Vojta Marvan měl špatný den, jelikož to ukončil po prvním kole – snad najdeme report u nich na webu. Ženy vyhrála Bára a druhá byla opět Dáda. Škoda je, že se jako muž nepotkám s veterány a juniory. Víťa Hanuš si na nás ale počkal, aby se pobavil, a taky zafandil. Objevil se i Tom Eberl. Takže závod super a Letní kino v krásné přírodě už snad nasuchu.

Ad fotky – © Jiří Linhart, uvádím zde dvě z Bahno webu. Na první je Zdeněk Bartoš, na druhé Karel Rouča s léty prověřenou „helmou“. Bezpečnost především…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>