Xterra v Karlovarském kraji jede!

Martin JiskraKopíruji sem článek z Mladé fronty DNES, která se krajskému sportu pečlivě věnuje.

Jiskra medaili neveze, skončil čtvrtý
Loni byl mezi juniory nejlepší na světě, letos na Havaji se karlovarský triatlet už zabydloval mezi staršími

Na havajský ostrov Maui neletěl kvůli světovému šampionátu v terénním triatlonu jen chodovský profesionál Jan Kubíček. Pamatujete ještě na loňskou parádu karlovarského juniora Martina Jiskry? Úřadující mistr světa se letos na Havaj vrátil. Hájit titul už nemusel, svou kategorii totiž přerostl. „Přechod mezi starší? To zrovna jednoduché nebude,“ odtušil loni, když se vracel se zlatem na krku.

Měl pravdu. Z Maui si tentokrát žádnou medaili neodvezl. I když hodně chtěl, tentokrát měl smůlu. V kategorii 20 až 24 let skončila jeho premiéra čtvrtým místem, celkově se vešel do první padesátky. „Zkusil to, nevyšlo to. Dokázal však, že může do Karlových Varů v budoucnu dovézt ještě hodně sportovních úspěchů a medailí. Před jeho výkonem smekám a výsledek zařazuji rozhodně mezi největší úspěchy klubu,“ chválil Jiskru po závodě jeho kouč Jan Novák.

tom eb v cíli„Plavání musím nějak přežít. Moc zdatný plavec totiž nejsem,“ říkává Jiskra se smíchem o své první disciplíně. Letos to ale až tak neplatilo. Na jeho možnosti zaplaval hodně solidně, z vody vybíhal kolem 90. místa se ztrátou čtyř minut na nejlepší.

Cyklistickou část však zvládl bravurně a z Haleakaly se přiřítil do cyklistického depa na čtyřiadvacátém místě absolutního pořadí. Na chvilku předstihl v pořadí i Kubíčka, který se trápil s porouchaným přesmykačem. Jen Zadáka už nestihl. Za to byl ale ve své kategorii na průběžné stříbrné pozici. S minimálním náskokem před dalšími dvěma borci. (Více o Havaji zde.)

Už přezouvání v depu však naznačilo, že Martina čeká při běžecké části závodu peklo. Nic mu nepomohlo, že závěr bývá jeho nejsilnější stránkou xterry. „Martin dostal křeče do břicha, to běh výrazně ovlivní,“ vysvětloval trenér Novák trápení mladého triatleta.

Do cíle Jiskra sice doběhl, v pořadí se ale propadl a medaile na něj už nezbyla. „Martin postoupil do starší kategorie, teď potřebuje nabrat nové zkušenosti. A ty přijdou až s věkem. Už při kvalifikačních závodech Evropského poháru bylo navíc jasné, že konkurence v této kategorii je obrovská,“ říká Novák.

Bachura i Eberl skončili šestí Loňské umístění v první desítce obhajoval na Havaji další z karlovarských mladíků. Lubomír Bachura skončil před rokem ve své kategorii sedmý, letos měl ale pozici mezi juniory o poznání těžší. „Nejlepší světoví borci z Anglie, USA, Nového Zélandu nebo Itálie udělali velký výkonnostní skok a začali se výrazně prosazovat i v absolutním pořadí,“ říká Novák. Bachurovi mezitím vyrostla konkurence i u nás. „Objevili se tu tři vynikající závodníci, každý z nich už dokázal na republice vyhrát.“ Dva z nich se také nominovali na Havaj.

tom eb v cíli
V cíli v Ostrově. Na fotce je např. Tom Eb, Sanťák a Fiši.

To potvrdily i výsledky jeho kategorie. Za letošní čas by v loňském roce bral medaili, letos stačil na šesté místo. Proti minulému roku se Bachura dostal do cíle o 15 minut dřív. V celkovém pořadí se posunul o téměř 60 míst a obsadil celkově devadesáté místo.
Šestý skončil v kategorii 20 až 24 let Tomáš Eberl. Promladého triatleta z Karlových Varů to přitom byla na tak velkém závodě premiéra.

  • Martin Jiskra, obhájce juniorského zlata, postoupil letos do vyšší kategorie 20 – 24 let. I tady si ale vedl skvěle, skončil čtvrtý.
  • Lubomír Bachura si proti loňsku vylepšil čas o patnáct minut. V jeho kategorii to stačilo na 6. místo, v celkovém hodnocení si polepšil o 60 míst
  • Tomáš Eberl závodil ve stejné kategorii jako Jiskra. Světová premiéra pro něj dopadla šestým místem.

Autor článku: Pavel Mrhálek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>