VICTORIA Vysokoškolské sportovní centrum (VSC) Ministerstva školství je střediskem sportovní přípravy reprezentantů ČR. Hlavním posláním VICTORIA VSC, jako organizační složky státu, je vytváření podmínek pro dlouhodobou a komplexní
přípravu sportovních reprezentantů České republiky a nadstandardní zabezpečení studujících sportovců.
VICTORIA VSC staví především na osobnostech, které jsou schopné skloubit sport a vzdělání. Nejlepší studující sportovci z celé České republiky jsou pak zařazeny do tzv. akademického výběru. Od roku 2020 se sekce akademického výběru díky projektu UNIS rozrostla na necelých 400 zařazených sportovců. Nově se podpora rozšířila i přímo na vysoké školy, kde sportovci studují. Více informací o podpoře pro studenty »
VICTORIA VSC zveřejňuje výukové materiály vč. videí. Po registraci / přihlášení do EDIS jich uvidíte celou řadu.
Cycling University je vzdělávací program Českého svazu cyklistiky. Na webových stránkách jsou k dispozici pravidelné občasníky se zajímavými články. V roce 2024 jsme mohli číst:
Cycling University je vzdělávací program Českého svazu cyklistiky. Na webových stránkách jsou k dispozici pravidelné občasníky se zajímavými články. V roce 2023 jsme mohli číst:
Český svaz cyklistiky již několik let realizuje vzdělávací projekt „Cycling University“, jenž vede reprezentační MTB trenér Viktor Zapletal; více o programu jsme již psali zde a o seminářích pak zde. Webové stránky programu najdete na www.cyclinguniversity.cz.
Tomáš Michálek (CASRI Praha): Poradenství v oblasti tvarování sportovních ortopedických stélek na míru
Viktor Zapletal: Aktuality sezóny 2024/2025
Jaroslava Krakovičová, generální sekretář ČSC: Nejdůležitější informace ČSC z oblasti sportovní, ekonomické, organizační, strukturální
Prof. Vítek: Nejnovější trendy v oblasti sportovní medicíny v návaznosti na dostupné poznatky z přípravy na OH Paříž a diskutovaných novinek sezóny 2024
MUDr. Jan Zapletal: Zdraví žen ve výkonnostním sportu a cesta k optimálnímu potenciálu
Tomáš Míka a František Trkal: Laktát – mýty a fakta, co je glukóza? (výsledky a praktické poznatky testování skupiny výkonnostních cyklistů)
President Českého svazu cyklistiky Petr Marek – nejnovější informaceme o aktuálním sportovním politickém dění.
Fyzioterapeut Pavel Štědrý: Bikefitting – nastavení správného posedu na kole
Prof. Vítek: Význam výživy při léčbě a prevenci zranění ve sportu
Diskuse: Trénink juniorů a U23 – panelová diskuse (Viktor Zapletal, trenér brněnského Favoritu František Trkal a trenér juniorské skupiny Dukly Praha Lukáš Thun)
Viktor Zapletal: Aktuální informace z UCI, vize pro olympijský cyklus 2020 – 2024 a OH 2024 a 2028. Představa koncepce vzdělávání ČSC pro olympijský cyklus 2020 – 2024
Jan Mühlfeit: Mentální trénink, nedílná součást současného sportu, aneb jak pracovat se svými silnými a slabými stránkami?
MUDr. Dostál: Videokonference – přímý přenos laboratorního zátěžového testu některého ze špičkových cyklistů
Lukáš Tamme: BMX – základ cyklistiky (vč. videoukázek tréninkových i závodních situací; diskuze – BMX jako první cyklistická disciplína pozdějších šampionů: Zdeněk Štybar, Pavel Kelemen, atd.)
Reprezentační trenér techniky horských kol, Mgr. Matěj Charvát: video rozbory, světový trend nácviku techniky
Host: dráhový mistr světa z roku 1986 v americkém Colorado Springs a nyní šéftrenér sprinterů Dukly Brno, Mgr. Svatopluk Buchta. Beseda bude zajímavou sondou do specifické dráhové disciplíny – sprintu. Nikde jinde totiž nehraje vývoj moderních technologií, analýzy wattů a matematická alchymie převodů takovou roli, jako právě v případě sprintu, keirinu a závodu na jeden kilometr.
Miloslav Hollósi (trenér, Sportovní centrum mládeže a Sportovní gymnázium Jablonec nad Nisou): Vedení SCM, trénink výkonnostní mládežnické skupiny, kombinace disciplín, současné trendy mládežnické cyklistiky
René Andrle: Taktika a koučování silničního cyklistického závodu, modelové situace (vč. video rozborů situací, které jsou běžné v silničních závodech)
Dr. Lukáš Thun (trenér juniorů pražské Dukly): Problematika wattového tréninku, modelové situace, současný světový vývoj a využití wattového tréninku
Jaroslav Kulhavý: beseda na téma „Tréninkové a závodní zkušenosti, osobní modelace tréninku, taktika závodu“
Lenka Kovářová: Spánkologie a aklimatizace, nedílná součást současné problematiky sportu
Reprezentační masér Petr Vlášek: Důsledky výkonnostního tréninku cyklistů, problematika regenerace a rehabilitace u cyklistů
Beseda s Kateřinou Neumannovou: Osobní tréninkový model, zkušenost s vysokohorskou přípravou, kombinace sportů, opakování mimořádného sportovního výkonu
Vzdělávací projekt Českého svazu cyklistiky s názvem „Cycling University“ vznikl v roce 2019 a slouží pro (1) postgraduální vzdělávání trenérů i (2) vzdělávání (ambiciozních) začínajících trenérů. V rámci Cycling University se především konají prezenční semináře.
Mezi témata patří:
trénink dětí, talentované mládeže a elitních skupin
fyziologie sportovní zátěže (jak se mění tělesné funkce během jízdy a jak se tělo adaptuje na opakovanou zátěž)
výživa
psychologie
sportovní management, marketing, dotace
budování nových cyklistických areálů, tras a závodů.
Přednášejícími jsou přední odborníci a úspěšní sportovci.
Přednášky jsou pojaté srozumitelnou, zajímavou a populární formou dialogu s moderátorem a diskusí s posluchači.
Absolventi kurzů Cycling University obdrží přednáškový certifikát, který bude podmínkou pro vykonávání činnosti na pozicích národních trenérů či trenérů SCM.
Roční vzdělávací cyklus obsahuje pět výukových bloků. Každý výukový blok zahrnuje tři hodinové přednášky a besedu se známou osobností, sportovcem nebo trenérem. „Celý koncept je založený na interaktivní formě, to znamená, že přednášející nebudou mít souvislý monolog, ale budu jim pokládat otázky, které budou přímo cílit na potřebnou problematiku a témata, o kterých se domníváme, že by je trenéři měli vědět,“ upřesnil Viktor Zaplatal.
Na webu Cycling University pak najdete instrukce k přihlášení se na seminář, např. zde se přihlašovalo na seminář v 12/2024.
Cycling University je vzdělávací program Českého svazu cyklistiky. Kromě přednáškové činnosti též vydává tzv. newsletter (zpravodaj), což je v tomto konkrétním případě občasník zaměřený na témata ze světa cyklistiky a sportovní vědy.
První číslo vyšlo v roce 2021 a my si zde všechna vydání z tohoto roku připomeneme:
Česjý svaz cyklistiky připravil videa s českými reprezentanty v různých disciplínách, „kteří vám umožní nahlédnout do jejich tréninkových plánů, a postupně vám vysvětlí základy jejich disciplíny. V rámci silniční cyklistiky se můžete těšit na videa s Petrem Kelemenem, světem horské cyklistiky vás provede evropská šampionka Simča Spěšná a na tipy, jak se zlepšovat na BMX, se můžete těšit na Tomáše Berana!“
Videa: Jak na základní BMX trik Bunny hop? Naučte se držet balanc na kole. Signály v peletonu. Přeskok překážky na horském kole. Doplňky stravy. Jak se vypořádat s dropem? Intervalový trénink. Cyklistika a posilovna ad.
Cyklisty čeká poslední víkend, kdy je možné dobudovat jízdou ve skupině základní dlouhodobou vytrvalost, než naplno vypuknou pohárové závody (Chebský pohár, Giro Chodov SAL atd.). Proto neváhejte a doražte v sobotu i neděli v 10:00 ke kruhovému objezdu v Sokolově u polikliniky / gymnázia na silniční trénink.
Tempo ZDV (průměrná rychlost do 30 km/h), rychlejší vložky možní, ale zásadně se čeká za touto vložkou na kopci.
Na úterý 17. 4. 2018 je naplánován tradiční „ostřejší“ trénink. Nicméně o víkendu eliťáci a junioři závodili na Českém poháru v Kyjově (a ještě k tomu cestovali z Moravy domů, takže určitě nejsou zcela „fresh“, navíc je ve středu čeká druhý díl Lopatárny, takže navrženo jest zařadit 3 až 4 rychlejší úseky a spojovačky mezi nimi jet tzv. „rozumně“. Tzn. nikoliv jako minulé úterý, nýbrž na kopci vyvěsit nohy, zkouknout tepy, o kolik klesnou za minutu, popř. se otočit a dojet pomoci slabším kusům. Rychlejší úseky mohou být např. Šabiňák, úsek z Hluboké před Kopaninu, lesní úsek z Hroních Lubů na hranici a pak Erlbach nad Zwotu. Případně ještě dloubák z Oloví. Trasa měří cca 90 km.
Připomeňme si:
Bezpečnost! V nepřehledných úsecích, i když se jede rychle, tak se tlačíme k pravému okraji vozovky. Např. průjezd Dlouhými Mosty.
Snažme se vnímat vítr (hlavně boční) a dle toho regulovat jízdu. Fouká-li zprava, tlačíme se ke krajnici. Jedeme přiměřeně těsně vedle prvního vpravo, abychom netrápili jezdce za námi.
V sobotu 14. 10. 2017 od 10:00 hod. se uskuteční vyjížďka na horských kolech do Slavkovského lesa na trase (mapa): Sokolov (poliklinika – kruhový objezd) – Kostelní Bříza – Lazy – Kynžvart – Mariánské Lázně (kafíčko) – kolem Nimroda na Prameny – Louka – Nová Ves – Sokolov (75 km). Počasí bude krásné, nálada pohodová (do kopce pokec). Pojede se po cestách bez bahna a špíny.
V neděli je naplánován silniční okruh přes Luby a Kraslice, sraz na stejném místě.
Úterní trénink ze Sokolova se koná i dne 25. 9. 2017 od 16:30 hod. u polikliniky / gymnázia. Trasa bude určena ad hoc. Tempo bude volnější, jelikož ve čtvrtek se jede Andělka a v sobotu Buřťák v Klášterci. V nohách navíc máme mistrovství světa (viz video – Saganův komentář), což byla teprve šichta, kterou je třeba pořádně prodiskutovat.
Silniční trénink na úterý 19. září startuje v 16:30 od sokolovské polikliniky. Profilově bude trénink spíše klidný, a tak trasa bude „Classica San Franťáky“ (mapa): po staré I/6 – Mokřina – Lipoltov – před Nebanicemi doleva na Ypsilonku – Cheb – Komorní Hůrka – FL – Horní Lomany – Drahov – Třebeň – Tršnice a po cyklostezce do Sokolova. Celkem cca 75 km za 2,5 hodiny budete zpět v Sokolově.
V úterý se pojede zhruba po trase: Sokolov (kruhový objezd u polikliniky) – cyklostezka – Tršnice – Dlouhé Mosty – FL (zde končí první rovinatá část na rozjetí) – Skalná – Plesná – Nový Kostel (zde končí klasikářská zvlněná část) – Hluboká – Horní Částkov (kopec pro vrchaře) a na závěr vyjetí z kopce z Krajkové do Sokolova.
Silniční trénink na 5. září 2017 ze Sokolova (16:30, kruhový objezd u polikliniky) se uskuteční na trase (mapa): Boučí – D. Nivy – Jindřichovice – Kraslice a tam před hospodou „Severka“ doprava – Bublava – za přechodem hranice doleva a dolů – dole na ypsilonce doprava a kolem skokanského můstku na Muldenberg – tam doleva směr Schöneck a odtamtud rovnou cestou přes Klingenthal, Kraslice, Oloví do Sokolova (92 km). Vzhledem k profilové náročnosti možná budou po cestě tam vypuštěny Jindřichovice (85 km).