Fotografie z Giro d’Italia 2015

Giro d’Italia skončilo a na Roadcycling.cz si můžete přečíst, jaké to bylo. Alberto Contador odolal očekávání a soupeřům a vyhrál a my můžeme hádat, jak se mu povede na Tour de France. V případě vítězství by vstoupil do dějin. Čech Leopold König dojel šestý se ztrátou deseti minut a v týmu Sky ukázal, že se pozice (náhradního) lídra nebojí. Roman Kreuziger obsadil celkově 28. místo.

Na jih se za cyklisty vydali mj. tradičně Csipkovi a Rousovi. Fotky Karla Rouse jsou ke zhlédnutí zde.

Iva Rousová s legendárním Paolem Bettinim. Foto: Karel Roud
Iva Rousová s legendárním Paolem Bettinim. Foto: Karel Roud
Lucie Csipková a cyklistický master Luca Paolini. Foto: X.
Lucie Csipková a cyklistický master Luca Paolini. Foto: X.

Aktuality ze světové cyklistiky 3/2015

Víkendovou sedmou etapou zakončili jezdci osmidenní snažení v závodě Paříž – Nice, ve stejném čase se jela také osm etap dlouhá Tour de Langkawi v Malajsii. Zatímco malajsijský závod měl ve čtyřech etapách stejného vítěze Itala Guardiniho, celkovým vítězem se o 9 vteřin stal Alžířan Youcef Reguigui, který bezpečně dojel v balíku. Úplně jiný výsledek týdenního snažení měla francouzská série závodů, kde až v posledním deštivém závodě předjel domácího Gallopina i polského harcovníka Kwiatkowskiho australský rychlovlak Porte, který si v celkovém součtu o půl minuty zajistil vítězství.

Reguigui. Zdroj:  Wikipedia
Reguigui. Zdroj: Wikipedia

V Malajsii byl úvod v režii Guardiniho z týmu Astana, ten zvítězil první, druhou a hned i čtvrtou etapu, v celkovém hodnocení však dlouho vedl Australan Ewan z týmu Orica GreenEgde, který zvítězil ve třetí etapě a následně i v etapě šesté a držel si vedení až do sedmé etapy, ve které se propadl o 14 minut a Reguigui z týmu MTN-Qhubeka se ujal celkového vedení. Když pak v poslední etapě znovu zvítězil Guardini a Reguigui si dojel na desátém místě v hlavním balíku pro devítivteřinový náskok na druhého zástupce týmu Astana Agnoliho, bylo rozhodnuto.

Agnoliho spolupráce s Guardinim byla ukázková, když jej čtyřnásobný etapový vítěz v posledním závodu vyvezl pro třívteřinový bonus za první sprint. Tím se z celkově pátého místa posunul na druhé a o vteřinu tak posunul Henaa z týmu Sky na třetí příčku. Astana tak měla zaděláno na radost z celkového průběhu tour.

Guardini. Zdroj:  Wikipedia
Guardini. Zdroj: Wikipedia

Naopak Reguigui musel být více než překvapen, bráno v potaz, že tým měl ve svém startovním poli čtyři vrchaře a pětadvacetiletý sprinter Reguigui si oblékl trikot vedoucího jezdce až po sobotním výjezdu na vrchol Fraser. Jediný Čech ve startovním poli František Paďour skončil s dvouminutovou ztrátou celkově osmnáctý.

Kwiatkowski. Zdroj: Wikipedia
Kwiatkowski. Zdroj: Wikipedia

Ve Francii pak byly změny vedoucích jezdců velmi časté. V prologu se do vedení dostal Polák Kwiatkowski ze stáje Etixx – Quick-Step, který o 7 vteřin odsunul na druhé místo Australana Dennise z MBC Racing a na třetí se stejnou ztrátou svého týmového kolegu Němce Martina. Polák nakonec dlouho v celkové klasifikaci vedl. Po třetí etapě jej sice vystřídal Australan Matthews z týmu Orica GreenEdge, ale předskočil Kwiatkowskiho jen o jedinou vteřinu a tak si Polák trikot vedoucího jezdce ve čtvrté etapě znovu přivlastnil. Po šesté etapě však udělal svým trhákem čáru přes rozpočet domácí Gallopin z týmu Lotto Soudal, když o půl minuty vyhrál etapu, na hlavní balík s Kwiatkowskim najel dokonce minutu a ujal se tak průběžného vedení v celkové klasifikaci.

Porte. Zdroj: Wikipedia
Porte. Zdroj: Wikipedia

Závěrečnou etapu i celkové vítězství si nicméně po sedmé etapě připsal Australan Porte z týmu Sky, který najel na nakonec druhého Kwiatkowskiho půl minuty. Perfektně mu tak vyšla sázka na únik a odměnil se tak za pád v předchozí etapě. Shodný čas s Polákem měl nakonec i Slovinec Špilak z týmu Kaťuša, který v závěrečném závodě skončil druhý. Kwiatkowskiho může těšit alespoň vítězství v hodnocení mladých závodníků.

Pokud chcete být aktivní cyklistice o trochu blíže, vězte, že již za měsíc začíná Chebský pohár 2015. Hned za týden se pak můžete zúčastnit Chebského aquatlonu, který se koná 21. března a na nějž naváže Chodovský duatlon. Obě akce jsou součásti Poháru Karlovarského kraje v triatlonu 2015.


Sprosťáci Aldag a ARD

LanceLance Armstrong se vrací. Nemá tým. Logicky se nabízí Astana, která je zaprvé silná, zadruhé za ni jezdí Leipi a zatřetí týmu šéfuje Johan Bruyneel, který stojí za všemi sedmi Armstrongovými vítězstvími.

Logicky se také nabízí Team Columbia, který je taktéž velmi silný (navíc nemá problémy s pozváním na Tour), je to tým složený z Armstrongova bývalého týmu Discovery a velmi silného týmu T-Mobile a jezdí za něj Armstrongův velmi dobrý kamarád (a výrazný pomocník při všech sedmi triumfech) George Hincapie. Tomuto týmu šéfuje Rolf Aldag.

Pokračování článku


Výlet na Tour de France

Na vlajceTento článek píši jako inspiraci pro všechny závoďáky, jak hobby, tak i pro ty lepší . Možná získáte i informace pro Váš (ne)plánovaný výlet na „Le Tour de France 2009“.

Vybrali jsme si dvě horské etapy, 16. a 17. Vyjeli jsme v pondělí 21. 7. něco po 22. hodině. Ještě jsem rychle sloupl z tátovo auta švýcarskou dálniční známku s roční platností a jelo se. Na čerpací stanici před Svatým kříže jsme si koupili pár piv, které jsme mimochodem ani nevypili, protože fakt nebyl čas. Protože 16. etapa Cuneo-Jausiers začínala na italské straně Alp, tak jsme to nasměrovali na Mnichov, Brener a Itálii. V Rakousku jsme zakoupili dálniční známku a jedem dál. Jak si to tak frčím přes malebnou rakouskou obec, cca 65 km/hod, najednou z noční oblohy záblesk. Jenže on to nebyl blesk z nebe, ale z radaru, tak uvidím kolik mi pošlou „mýtné“ za projetí. V Itálii jsme projížděli pár desítek kilometrů od moře, tak jsem si tam zajeli. Zastavili jsme v malebném městečku Arenzano (na mapě). Bylo kolem 7:00, tak jsme se rovnou nasnídali, provedli jsme ranní hygienu a razíme dál. Start etapy je ve 12:30 tak máme dost času. Pokračování článku


Velezrada — už zítra

Vyhraje Cadel Evans, Alejandro Valverde, Denis Menšov, Damiano Cunego, nebo po množství diskvalifikací a neúčastí (např. Alberta Contadora) vyhraje Roman Kreuziger?

Začínáme zítra, běžnou etapou (nikoliv časovkou nebo prologem).

Budu se snažit o podobné zpravodajství jako minulý rok. Pokud možno lepší. Ale ne zde. Více na LeTour.cz.

tdf-star.jpg

Děkuji za přízeň :)


Roman Kreuziger vítězí ve Švajcu

Roman Kreuziger

Český závodník Roman Kreuziger, lídr týmu Liquigas, vyhrál závod Kolem Švýcarska. Juniorský mistr světa z roku 2004 porazil o 49 sekund druhého v pořadí — hvězdného Andrease Klödena. Závodu se účastnil také Fabain Cancellara, nejlepší jezdec první poloviny loňské Tour de France.

22letý Roman Kreuziger v cíli řekl:

Je to pro mě velké vítězství. Ve Švýcarsku jsem závodil hodně během své amatérské kariéry, takže je skvělé, že jsem tu vyhrál svůj první etapový závod. Před dvěma dny jsem věděl, že mám šanci na celkové vítězství a ono to vyšlo. Vyhrál jsem díky horské časovce; tam jsem získal náskok na všechny své rivaly.

V červenci se český závodník poprvé podívá na Tour de France.


Marion Jones dostala 6 měsíců natvrdo!

Marion JonesMarion Jones byla za lhaní federálním orgánům odsouzena americkým soudem k šesti měsícům vězení, následné dvouleté podmínce a čtyř stům hodin veřejně prospěšných prací. Trest je na horní hranici navrhované prokurátorem.

Vzhledem k tomu, že se Jonesová k uvedenému sama přiznala, přestože proti ní neexistovaly žádné přímé důkazy, nemohu se s trestem ztotožnit. Kromě toho nadále platí moje stanovisko, že stát nemá strkat nos do věcí, které mu nepřísluší. Tedy například do sportu. Pokračování článku


Vinokurov končí

Vinokurov

Alexander Vinokurov (zdroj)

Včera byl kazašskému jezdci udělen roční trest za krevní dopink. Dnes oznámil ukončení kariéry.

Už nemám motivaci soutěžit, ale je tu ještě jedna věc, kterou musím udělat, než ten sport nadobro opustím. Musím očistit své jméno.

Více zde.


Neokázalá Tour

Tour de France bude v roce 2008 neokázalým velkým etapovým závodem. Na 3554 kilometrech, které příští rok utvoří od 5. do 27. července třítýdenní závod, nebudou žádné přesuny.

„Méně je pro velký etapový závod někdy více,“ poznamenal v Paříži manažer týmu Quick.Step Patrick Lefevre.

Závod začne v sobotu 5. července v cyklisticky bohaté provincii Bretani. (Bikeři.cz chystají článek o trase závodu, který začíná v Brestu a zavítá do Itálie.) Poté se pojede v protisměru hodinových ručiček, přijede de do Pyrenejí a potom do Alp a pak nás v neděli 27. července čeká tradiční finiš na Champs-Élysées v Paříži. Pokračování článku


Tour de France 2008

Do Tour de France 2008 ještě nějaký ten čas zbývá, ale už teď se můžeme podívat na to, jak to bude vypadat. Já osobně lituji toho, že se jede pouze 80 km časovek a nejede se porlog. Na druhé straně se čtyřikrát končí na vrcholku hor. Pokračování článku


Tour de France — úspěšnost národů

ŠpanělskoTour de France vyhrál Španěl Contador, to víme všichni. Při podrobnějším zkoumání výsledků se ale dobereme zajímavých údajů.

Nejlepším Francouzem v celkovém pořadí se stal až na 27. místě Stéphane Goubert z týmu AG2r Prévoyance s celkovou ztrátou 1.06.30. Christophe Moreau, který si dělal zálusk na vítězství nakonec skončil až 37., z Francouzů třetí.

Na nejlepším místě z Italů se umístil Marzio Bruseghin z Lampre – Fondital. Tour dokončil na 41. místě se ztrátou 1.36.44.

Může to být pro tradiční cyklistické země ještě horší? Ano, může! Nejlepším z Belgičanů totiž byl Axel Merckx z T-Mobilu, na 62. místě, s celkovou ztrátou přes dvě hodiny. A to tyto země vyprodukovaly takové legendy jako jsou Hinault, Coppi nebo Eddy Merckx…

Z tradičních zemí se tedy v dobrém světle ukázalo pouze Španělsko. Na výsluní se ale derou nové národy. Američané, kteří vyhrávali TdF v posledních osmi letech; Němci nebo Kazaši, přestože byly jejich špičky vyloučeny; Australané tradičně silní spurteři, letos díky Evansovi dokonce na druhém místě v Paříži. Evans, který závodí za belgickou stáj Lotto tak dělá nakonec radost i těm Belgičanům.