Cyklistika v Karlovarském kraji

Internetové stránky Bikeri.cz jsou regionálním informačním bodem pro cyklisty, kteří se účastní místních závodů – ať už jako závodníci nebo diváci. Zajímavé informace zde však naleznou i cyklisté, kteří se závodů neúčastní, stejně jako jiní sportovci vytrvalci (běžci, běžkaři, triatleti) a obecně aktivní lidé.

Cyklistika v našem kraji má ideální přírodní podmínky. Krajem protéká řeka Ohře, kolem níž jsou roviny a páteřní cyklostezka Ohře. Na západním konci jsou Krušné hory, na východním konci Slavkovský les. Po celém kraji je rozprostřen lázeňský trojúhelník. Kraj se nachází u německé hranice, která je bránou do světa dalších terénů vhodných pro cyklistiku. V zimě si pro změnu můžeme naplno užívat běžkování a sjezdování.

Turisté a víkendoví cyklisté

Občasné (víkendové) cyklisty a turisty zajímají hlavně trasy pro provozování jejich oblíbeného sportu. Jejich ucelený a aktuální přehled je na Cykloportálu karlovarského krajského úřadu.

Pokud ale své kolo sedláte častěji než jednou za 14 dní, značené cyklostezky vás nejspíš omrzí. Některé z nich jsou sice povedené, ale i tak člověk časem zatouží po dosud neobjevených stezkách. Po prozkoumání cyklostezek tedy přichází na řadu objevování krás přírody po značených stezkách Klubu českých turistů a pak po neznačených lesních a polních cestách. Karlovarský kraj nabízí nepřeberné množství lokalit a různých terénů, od rovin až po kopce. Mezi největší trumfy v rukávu patří Krušné hory, Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, blízkost Německa a řeka Ohře.

Možná vás zajímá, jak začít s ježděním v terénu. Základem je vlastnit horské kolo. Stručně řečeno, jednoho dne se rozhodnete a vyrazíte na kole. Vezmete si s sebou helmu, náhradní duši a lepení (pumpičku, montpáky), pití a jídlo, mobil a třeba turistickou mapu. Vyjedete za město a odbočíte na první lesní či polní cestu. A takto se vám otevře svět přírody, objevování a horského kola.

Pravidelná jízda na kole člověku prospívá po všech stránkách. Zvyšuje fyzickou kondici, je ideální zbraní proti civilizačním chorobám a hlavně, jízda na kole provětrává hlavu a uvolňuje mysl. Výhoda kola oproti běžeckým botám je v tom, že nezatěžuje klouby. Její nevýhodou je finanční náročnost (bicykl, vybavení).

Jedním z cílů těchto webových stránek je pomáhat lidem v ježdění na kole. Proto plánuji psát o doporučených lokalitách pro horské kolo, o nichž ví jen málokdo.

Závodní cyklistika

Pravidelné ježdění na kole (několikrát týdně) nevyhnutelně vede k výraznému zvýšení kondice. To poznáte tak, že se nezadýcháte na schodech anebo že dojedete dál a rychleji. V Karlovarském kraji existuje živá a otevřená komunita (společnost) cyklistů, kteří pravidelně sportují a účastní se závodů (cyklistika, běh, triatlon) . Právě pro tyto lidi byly stvořeny tyto webové stránky. Cesta od první vyjížďky na závody je velice jednoduchá. Závodů se totiž běžně účastní jak „profesionální amatéři“, kteří na kole stráví 15 hodin týdně, tak normální lidé, kteří jezdí na kole třeba dvakrát či třikrát týdně. Abyste se zúčastnili závodů, tak nemusíte být závodník nebo závodnice.

Existuje ale i početná skupina cyklistů, kteří svému koníčku obětují velkou část svého nejen volného času. Ti mají své pravidelné tréninky, kterých se může zúčastnit doslova kdokoliv. Takové tréninky většinou mají své obvyklé tempo, a tak se běžně stává, že se někdo odpojí dříve, protože už má dost.

Cyklistické kluby existují proto, aby povýšily život cyklistů a vyšší úroveň. Pořádají totiž závody, společné tréninky, tréninková soustředění, organizují celoroční činnost pro mládež a jsou cenným stavebním kamenem společenského života občanů. V sezóně 2007/2008 odstartovalo svou činnost Sportovní centrum mládeže v Chebu pod vedením Petra Fialy. To zajišťuje tréninkové cyklistické vedení pro mládež.

Cyklistika je individuální sport, a tak ji můžete provozovat úplně sami. Pokud byste si chtěli zajezdit s někým dalším, možná jej (ji) náhodou najdete v lese na své projížďce. Sázkou na jistotu v navozování známostí je však účast na závodech a členství v cyklistickém klubu.