Dálkové cyklostezky jsou hitem letošní sezóny

Tisková zpráva – Letošní cykloturistická sezóna přinese zásadní novinky. Do Česka dorazil západní trend dálkových cyklostezek. Tou symbolicky nejvýznamnější bude v roce 2014 „Stezka železné opony“ – od jejího pádu letos uplyne 25 let. Připravené jsou však i další trasy včetně přilehlých ubytovacích a stravovacích zařízení.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Cyklostezky jsou hitem posledních let. O jejich oblibě svědčí i výsledky soutěže DestinaCZe 2013: Rychlebské stezky vyhrály v kategorii Trendy destinace. Veřejnost je svými hlasy posunula i na pozici Absolutního vítěze. „Nejde o mimořádnou oblibu jedné krásné cyklostezky. Prvenství těsně uniklo další trase, Moravským vinařským stezkám. Trend je zřejmý a toto byl teprve začátek,“ naznačuje vývoj domácího cestovního ruchu generální ředitel CzechTourism Ing. Rostislav Vondruška.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Za pravdu mu dává viceprezident Evropské cyklistické federace, Daniel Mourek z Nadace Partnerství: „Začínáme se přibližovat západu. V potřebném zázemí a tudíž i trendech. Díky dálkovým trasám se z kola stává prostředek nejen aktivního vyžití, ale i kulturní dovolené.“ Pod pojmem kulturní dovolená Mourek rozumí poklidné vícedenní putování po vyznačené trase s využitím lokální nabídky stravování, ubytování i zábavy.

Dobrou zprávou je, že za dlouhými trasami už Češi nemusí vyrážet za hranice. Výborné zázemí poskytují Labská stezka nebo Cyklostezka Ohře, pro rodiny s dětmi je ideální Baťův kanál. Slavnostního otevření se v roce 2014, s ohledem na 25leté výročí pádu Železné opony, dočká i speciální evropská dálková cyklotrasa „Stezka železné opony“. Na jejím budování se podílelo všech 16 států podél této linie. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Tuzemskou cyklistickou zajímavostí podle Mourka je, že Češi příliš nevyužívají služeb touroperátorů a dovolenou si chtějí plánovat sami. Na webu Stezek Greenways Nadace Partnerství www.greenways.cz je přehled všech tuzemských i evropských cyklostezek. Portál www.cyklistevitani.cz pak nabízí tipy na certifikované, cyklisticky přívětivé ubytování, stravování a kulturní vyžití podél dálkových tras.

Ke komplexnímu zážitku z cyklistické dovolené pak napomohou webové stránky www.ceskozemepribehu.cz, na kterých cyklisté naleznou bezpočet zajímavých osudů a příběhů z míst, kterými budou projíždět.

O kampani Česko – země příběhů

Kampaň agentury CzechTourism Česko – země příběhů poukazuje na pozoruhodné osudy a zajímavé detaily bezpočtu míst, která máme na dosah ruky. Kampaň má za cíl zvýšit zájem Čechů o objevování atraktivních destinací a trávení dovolené v Česku. Na webových stránkách www.ceskozemepribehu.cz se veřejnost může seznámit s mnoha inspirativními příběhy z různých koutů Česka.

Projekt Greenways

Greenways jsou trasy, komunikace nebo přírodní koridory využívané v souladu se svou ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci. Přinášejí užitek v oblasti ochrany přírody a kulturního dědictví, zlepšují možnosti pro dopravu, rekreaci a turistiku, jsou výzvou k zdravějšímu životnímu stylu a udržitelnému využívání místních zdrojů. Greenways vedou občany, zastupitele, úřady a podnikatele ke společnému plánování a zlepšování života v jejich obci a komunitě.

O koordinaci stezek Greenways se od 90. let stará největší česká ekologická nadace – Nadace Partnerství.

Autor: CzechTourism


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>