Čtení na večer aneb rozhovor s předsedou oddílu KOME KLUB KRASLICE – Jakubem Merle.
Rubrika: Rozhovory
Zajímavé osobnosti pod mikroskopem zpovědníka
Výsledky Jarních sprintů v Chodově 2019 + video
Výsledky – Jarní MTB sprinty Chodov (PDF). Pár fotek ze „zimních jarních“ sprintů na webu pořadatele. Šlo o druhý závod CKK Poháru v MTB.
— 4. 11. 2018 0
Rozhovor s Jaroslavem Kulhavým na Sport.cz
V deníku Sport vyšel rozhovor s Jaroslavem Kulhavým:
Je šampionát i bitvou o plnění vašich sponzorských smluv na další rok?
Sezóna nebyla dobrá a cyklistika je tvrdý byznys. Vybudoval jsem si jméno. Ale i tak je potřeba dosahovat určitých výsledků jinak se to promítne na podmínkách. Nicméně ve svém věku neřeším už tolik peníze, ale chci si na kole užívat a mít odpovídající program. Je to především o pocitu sportovce, který chce za tvrdě odvedenou práci v tréninku a s tím spojené odříkání v běžném životě výsledky. Smysluplné výsledky, které nyní nepřicházely. To se musí změnit, jinak to mi nedává smysl a raději budu dělat sport čistě pro radost a své úsilí přesunu jinam. Ještě ale cítím, že ten čas není teď.
Michal Ouřada: Ze silvestrovského výběhu pěti lidí se stala vyhledávaná republiková akce

Zítra v neděli 31. prosince 2017 odstartuje Silvestrovský běh s Rozběhnito.cz. Při té příležitosti jsme vyzpovídali hlavního organizátora – Michala Ouřadu.
Michale, za měsíc nás čeká šestý ročník Silvestrovského běhu s Rozběhnito.cz. Co stálo za zrodem této akce?
Ano je to tak, Silvestrovský běh se poprvé běžel v roce 2012 a letos tedy vyběhneme spolykat své poslední kilometry v roce již pošesté. V době, kdy jsem zakládal Sivestrovský běh jsem žil v Českých Budějovicích a velmi aktivně běhal. Byl jsem unešen organizací většiny akcí, které jsem po republice absolvoval a na podzim roku 2012 mě napadla myšlenka uspořádat běžeckou akci i ve svém rodném místě. Připadalo mi tenkrát, že na Chebsku moc takových akcí není a také jsem se chtěl seznámit s běžci z Chebu a okolí. Nejdříve to měl být půlmaraton, pak jsem si řekl, že by bylo asi těžší získat tradici na tomto typu běhu a napadlo mě vyběhnutí na Silvestra.
Podzimní krosy v plném proudu
V sobotu 14. října 2017 se konal 36. ročník Běhu podél Halštrova, a to při účasti 155 závodníků, z toho 66 dětí. K rekordům se na webu vyjádřil Luboš Rychlík:
Při letošním závodě byl opět pokořen traťový rekord na krátké trati. Loňský rekord v dětské kategorii letos pokořil Filip Štecher ve fantastickém čase 13:49. Traťové rekordy Martina Mikeše (31:04) a Ivany Sekyrové (35:28 min.) zůstaly nedotčeny.

Krásné fotografie ze závodu nafotil Honza Šimeček – doporučuji. Níže jsou některé z nich. A zde jsou výsledky (PDF). První tři místa absolutně na delší trati: Jiří Gregor (AC Domažlice), Michal Oplt (New Roll Runners), Milan Kožák. Na závodě se pěkně ukázali cyklisté Jiří Svoboda a Kačka Lacinová (Team Bike Březová) – viz fotografie.

V neděli se pak běžel uskutečnil Běh Smolnickým kopcem v Chodově. Tradiční podzimní kros, kros jak má být, v Chodově. S klasickým travnatým i hliněným, zčásti i tartanovým povrchem, a za nádherného slunečného počasí, napsal Olda Dvořák na svém FB. Na závodě předvedl skvělý výkon Karel Tyrpekl s časem 20:08 min. (2. v juniorech), což by mu v kategorii pro dospělé stačilo na páté místo. Výsledky.
Jarní příprava a plány Davida Zadáka
David studuje sportovní gymnázium ve Vimperku a jezdí za „Česká spořitelna Specialized MTB Junior Team“. Za rok 2016 je v hodnocení UCI horských kol na 23. místě na světě.
Po tvrdé zimní přípravě odjel 11. 2. na týdenní soustředění silničářů do švýcarského Aigle. Ihned po návratu absolvoval desetidenní trénink na Mallorce, kde jezdil denně cca 140 km s nastoupanými 2000 m. Vrátil se 28. 2. a dne 2. 3. odjíždí s oddílem do Itálie. Tam se zúčastní tří závodů zařazených do kalendáře UCI. Jsou to 4. 3. Verona, 12. 3. Miláno a 19. 3. Řím. Pak ihned následuje soustředění v Toskánsku do 24. 3. a odjezd na další závod 25. 3. do francouzského Marseille.
Cílem všech těchto a dalších závodů je vyjetí bodů UCI pro nominaci na Mistrovství Evropy, které se koná na konci července v Turecku v Istanbulu a na Mistrovství světa, které se koná v září v Austrálii v Cairns. Tam zřejmě pojede, a to s otazníkem, pouze jeden junior.
K začínající sezóně 2017 držíme Davidovi palce, ať mu to jezdí a drží zdraví.
S pozdravem Josef Krs – děda

Výsledky Chebských sprintů – mistrovstvá kraje v MTB sprintech 2016
Necelá padesátka dětí a mládežníků soutěžila o medaile na mistrovství KV kraje v MTB sprintech v Dvořákových sadech v Chebu. Závod uspořádal PROFI SPORT Cheb.
Výsledky (XLS)

Tomáš Masopust: závodního ducha na krásenském duatlonu ukázali ti nejmenší
Dne 16. dubna 2016 se v Krásně uskutečnil první duatlon. Nejdelší tratě měřily 3 km – 12 km a 1,5 km (běh – kolo – běh). Na organizování a průběh závodu jsem se ptala svého manžela Tomáše Masopusta. Přeji organizátorům bohatou účast v dalších závodech, krásné počasí a mnoho úspěchů závodníkům.

V Krásně se nedávno (16. 4. 2016) uskutečnil vůbec první triatlon, respektive duatlon. Ty jsi byl jedním z hlavních organizátorů, a také závodníků. Řekneš nám, jak vás napadlo tady triatlon uspořádat?
Já už v triatlonu závodím jako amatér mnoho let a nepřestal jsem, ani když jsem se přestěhoval sem do Krásna. Ukázalo se, že je nás tady takových víc, a tak jsme při TJ Baník založili oddíl triatlonu. Bohužel je nás ale stále málo. Rozhodli jsme se tedy uspořádat vlastní triatlon a zjistit, zda by byl mezi místními o tento sport zájem.
Jak jsem se zmínila, nebyl to vlastně triatlon, ale duatlon. Jaký je v tom rozdíl?
V triatlonu se soutěží ve třech disciplínách – plavání, kolo, běh. V duatlonu jsou to disciplíny jen dvě. Např. se střídá kolo a běh, nebo plavání a běh. U nás se soutěžilo jen ve dvou disciplínách, ale ve třech závodech – běh-kolo-běh, takže to vlastně takový pseudotriatlon.
Předpokládám, že se neplavalo kvůli počasí.
Ano. Voda by byla moc studená a bylo by to o zdraví.
A jaká byla vlastně účast?
Měli jsme stanoveno několik kategorií od malých dětí přes dorost, mládež, dospělí až k seniorům. Hlavně jsme očekávali větší účast dospělých, kterých je na závodech vždy hodně. Bohužel nás ale zklamalo počasí, a taky pravděpodobně i to, že se jednalo o neznámé závody v neznámém místě. Od rána byla zima a se startem závodů začalo i pršet. Navíc v kraji byly v ten samý termín i jiné závody (pozn. red.: např. Jarní sprinty v Chodově, viz FB profisportu).
Nakonec jsme se rozhodli spojit účastníky nad 17 let dohromady. Těch bylo sedm, z toho tři ženy. Od 13 hodin startovaly děti a dorost. A to nás hodně překvapilo, že přišlo tolik místních malých dětí. Naštěstí se tou dobou i počasí mírně umoudřilo. Dětí startovalo 10 a dorostenců 8.
Kolik kilometrů se běželo a jelo na kole?
V dospělé kategorii se běžely nejprve 4 km kolem krásenského koupaliště, pak se jelo 14 km na kole kolem Komářích rybníků a opět se běžely 2 km po „panelce“. Děti oběhly jednou dokola hřiště (to je asi 400 m), pak ho objely na kole a pak opět oběhly. Dorostenci běželi na hřišti dvě kolečka, pak jeli 1,5 km na kole a na závěr si dali ještě jedno kolo na hřišti.
Počasí je to jediné, co opravdu neleží na bedrech pořadatelů. Škoda. A jaké byly výsledky?
Stoprocentně byli úspěšní závodníci ze sportovního oddílu Profisport Cheb, kteří obsadili přední místa ve všech kategoriích. To ještě navíc ten samý den absolvovali závody i v Chodově (viz jejich reportáž). Holt je vidět, že hodně trénují. V dospělé kategorii suverénně s výrazným předstihem zvítězil sedmnáctiletý mladík z Chebu. Výsledky jsou nejlépe patrné z přiložené tabulky.
Kategorie: dospělí muži
Karel Tyrpekl
Tomáš Masopust
Jakub Hrdina
Kategorie: dospělé ženy
Petra Nohejlová
Mirka Uhlíková
Lada Straková
Kategorie: dorost hoši
David Goga
René Zoaitter
Tadeáš Mansfeld
Kategorie: dorost dívky
Kristýna Gogová
Martina Kunová
Kategorie: děti – hoši
Tadeáš Mansfeld
Jakub Masopust
Kryštof Janoušek
Kategorie: děti dívky
Maruška Hrdinová
Anežka Zemanová
Ella Švábová
Jste spokojeni s účastí, s průběhem závodů a jaké si berete ponaučení pro další závody?
Na první ročník to bylo dobrý, akorát by mohla být větší účast. Závodníci byli s tratí a značením trati spokojeni. Závod se obešel bez zranění i bez ztrát závodníků. Ukázalo se, že je zájem ze strany opravdu malých dětí, takže by bylo dobré pro ně udělat speciální závody.
Co plánujete do budoucna a budete ještě vůbec nějaké závody v Krásně pořádat?
Máme v plánu uspořádat klasický triatlon i s plaváním. Vzhledem k obsazenosti termínů jsme tyto závody naplánovali na 3. 9. 2016. Tou dobou bývá krásné babí léto, tak doufáme, že to vyjde i letos. A doufáme, že bude vysoká účast. Rádi bychom taky v budoucnu zařadili naše závody do Karlovarského poháru.
Děkuji za odpovědi.
Petr Fiala: ročně zvládnu i 26 tisíc kilometrů
První letošní vydání časopisu 53×11 je nabito zajímavými články. Jedním z nich je „Na švihu… s Petrem Fialou“. Redaktor časopisu, konkrétně bývalý profesionál Martin Hačecký, se vydá za zajímavou osobností cyklistiky, projede se s ní po oblíbených trasách a sepíše reportáž. Petr Fiala ml. po zakončení střední školy opustil Spartu a přestoupil do TJ Favorit Brno, kde závodníky do 23 let trénuje František Trkal. Fikyho cílem je posunout se v cyklistice zase o krok dál, ideálně k nejlepším v ČR. Držme mu palce!
53×11 si můžete koupit v tištěné a elektronické podobě.
Fiky v rozhovoru samozřejmě zmínil své chebské kořeny v Profi Sportu Cheb a SCM Cheb pod vedením svého otce Pera Fialy. Nezapomněl ani na ostatní cyklisty: „Rád vyrazím s místními hobíky pod vedením Tomáše Viktorina (otce Václava Viktorina, závodníka pražské Sparty), na trase máme několik KOMů, kde se strhne tradiční prestižení.“
Ostrov má skvělé triatlonisty
Prázdniny jsou u konce a pro studenty ostrovského gymnázia Heidi a Lukáše Juránkovi to znamená ukončení úspěšné triatlonové sezóny, kde v dresu oddílu X-team BaNo Karlovy Vary plnily role nováčků. V tomto roce se účastnili celého seriálu závodu Českého poháru triatlonové asociace Czech Tri Series. Součásti jarní přípravy na triatlon byla i účast na několika aquatlonových a duatlonových závodech.

Oba sourozenci závodí v kategorii mladších žáků a pro jejich kategorii se triatlonový závod skládá z 300 m plavání, 5 km na kole a na závěr 2 km běhu. Závodů bylo celkem 7 po celé ČR. První závod se konal v Nymburce již 30. 5., kde Heidi zvítězila a Lukáš obsadil 2. místo. Poslední závod se konal v Jablonci n. Nisou 29. 8. v prostředí krásné přehrady Mšeno v centru Jablonce. V tomto závodě Heidi skončila 2. a bratr Lukáš 3.
Na konci srpna jsme mohli tyto závodníky vidět a povzbudit při City triatlonu v Karlových Varech, který byl nejen součásti ČP ale i MR žactva. Zde Heidi vynikajícím způsobem útočila na mistrovský titul, ale technická chyba a následná penalizace v cyklistickém depu ji odsunula na druhé místo, je tedy vicemistryně republiky. V případě, že by tento závod byla vyhrála, stala by se i vítězkou celého ČP v triatlonu. Takto na ni zbylo fantastické 2. místo. Lukáš se po sérii výborných umístění zařadil na celkové 5. místo v ČP, kdy konkurence v podobě silných triatlonových týmů jako např. Slavie Praha, TCV Jindřichův Hradec a Ekol Brno, je pro nováčka těžký kalibr. Oba sourozenci se tímto jednoznačně nominovali do výběru žáků pro střediska mládeže a budou zváni na pravidelná výkonnostní soustředění.

Výkonnostní úroveň v ČP v dětských kategoriich je překvapivě vysoká. Heidi s Lukášem se účastní již 3 roky velmi náročného X- terra triatlonu i v sousednim
Německu a zatím vždy obsadili medailové pozice v silné německé konkurenci.
Přejeme jim, aby jim další snažení přinášelo nejen dobré výsledky, ale hlavně radost ze sportu!
Kynžvarstký podzim ovládl Pavel Kodl
Kynžvartský podzim letos nabídnul nové místo startu a cíle, vzorné podzimní počasí a bandu nadšených cyklistů, jak se můžete přesvědčit na fotografiích. Do cíle přijel s celkem komfortním půlminutovým náskokem Pavel Kodl, za ním Jiří Podhajský a po dalších 50 sekundách Tomáš Eberl. Bramborovou medaili si odvezl Jan Šíma (masters II), když z velké dálky ukázal záda dalším dvěma závodníků kategorie muži – Míra Brill (5.), Přemek Novák (6.). V masters III suverénně vyhrál Pavel Santo před Jiřím Tomsem a Mírou Špalkem. Jeho manželka Mirka si odvezla pro změnu první místo, když porazila Danu Kopeckou a Lenku Jandovou.
Výsledky Kynžvartský podzim 2015 (XLS)
Fotografie: Josef Prášek, Martin Svojtka

Bratři Svobodovi se připravují na 1000miles
„Svoboda Brothers“ z Aše kdysi začali závodit a od té doby je vídáme na předních příčkách výsledkových listin – samozřejmě, jak čas dovolí. Zatímco Pecan žije s Marcelou v Mnichově, Jirka Svoboda dokončil druhý ročník na ČVUT v Praze a celé jaro/léto válí na závodních tratích. V rozhovoru Jirka přiznal, že mu s tréninkem pomohl přiznivý školní rozvrh. Níže si můžete přečíst celý rozhovor s Jirkou.

Na Březové jsi mi říkal o extrémním vytrvaleckém zážitku s bráchou v Krušných horách. Popiš prosím, jak jste tedy cestovali přes Přebuz a po trase Stonemana?
Už někdy vloni jsme si chtěli Stonemana objet, ale nějak nám to nevyšlo, tak jsme to odložili na letošek. Rovnou jsme to spojili s testem vybavení na 1000miles. Ani jeden jsme nikdy nejezdili s brašnama, tak jsme si to museli někde vyzkoušet a hlavně zjistit, jestli to naše vyrobené brašny vůbec přežijí.
V plánu bylo vyjet někdy ve středu v podvečer, až brácha přijede z Mnichova, ať nejedeme celou dobu za tmy. Jenže ten cestou chytil zdržení, tak jsme vyráželi až někdy okolo 22:00. Jeli jsme napřímo přes Aschberg někam poblíž Božího Daru, abychom se mohli druhý den napojit na trasu Stonemana co nejdříve. Přespali jsme kousek za přehradou u Carlsfeldu, kam jsme dorazili po jedné ráno. Našli jsme si budku, vytáhli spacáky, karimatku a vyrobený žďárák. Spali jsme asi v 950 m.n.m, já si vzal až moc lehkej spacák, takže jsem se půl noci klepal zimou a moc se nevyspal, takže první nedostatek na míle jsem odhalil brzy =D.
Pak přišla hlavní část…
Ráno jsme vyjeli asi v 7 a napojili se na trasu Stonemana u Johanngeorgenstadtu. Celou trasu asi nemá cenu popisovat, je to moc pěknej okruh. Celej je dobře značenej, snad až na jednu výjimku jsme nemuseli vytáhnout mapu. Je to vlastně taková prohlídka rozhleden, za ten okruh jsme jich viděli minimálně 10. Terén není nijak náročnej, na většině trasy převažují šterkový a polní cesty. Pěkná je část na Ravensbergu, kde trasa vede po místních singltrailech. Jeli jsme to celé pohodovým tempem, měli jsme několik přestávek na jídlo a řešení technických problémů. Celej okruh nám hodil cca 180 km (podle Stravy) za 10 hodin čistý jízdy (i s přestávkama to udělalo asi 14 hodin). Pokud si to někdo chce užít a taky se někde cestou porozhlídnout, tak rozhodně doporučuji jet to aspoň dva dny. Trase vede přes plno zajímavých míst.
To už se ale přiblížil večer, takže jak jste se s tím vypořádali?
Jak jsme projeli celý okruh, tak jsme jeli směr Přebuz, vytipovali jsme si v mapě jeden přístřešek, kde bychom mohli strávit noc. Pár cest, co byly v mapě, v reálu už neexistovaly, takže jsme se k přístřešku nakonec brodili bažinou. Samozrejmě už ani přístřešek zde nebyl a místo něj zde byly pouze lavičky… Tak jsme bádali v mapě, k jakému jinému se vydat. Našli jsme nějaký vzdálený asi 10 km, už se nám moc nechtělo, ale bylo to přívětivější než spát jen tak pod širým nebem. Do budky jsme dorazili okolo půlnoci a byla parádní.
Tak snad Ti nebyla úplná kosa. A ráno domů?
V pátek jsme už nikam nespěchali a jeli napohodu domu, abych o víkendu nějak objel závody na Březové. Vzali jsme to přes Přebuz, Špičák, sjeli do Kraslic. Pak jsme se vydali ještě na Cibulku, jelikož jsme ji ještě ani jeden nenavštívili.
Okruh na mapě – zde
S Pecanem se chystáte na 1000 Miles. Kdo s tímto nápadem přišel?
Už nějaký rok spolu objíždíme některé extrémní závody (survivaly) a přemýšleli, co bychom ještě mohli objet. A přejet celou republiku a Slovensko je více než lákavé =). Byli jsme okouknout loňský start a vydali se kus s nimi. A tam jsme se rozhodli, že to příští rok taky zkusíme.
Z výsledků je vidět, že jsi momentálně v laufu. Vzhledem k tomu, že jsi jistě dost času trávil ve škole a v Praze, by mě zajímalo, jak jsi přes zimu a jaro trénoval? Měl jsi nějakou zvláštní motivaci?
Díky příznivému rozvrhu jsem v Praze nemusel zůstávat celý týden. Přes zimu jsem něco naběhal a doma jsem si občas sednul na válce, ale moc jsem tomu nedal. Začal jsem pořádně až z jara. Motivace nějaká výrazná nebyla (možná tak, abych zase stíhal klukům tady u nás v kraji), jezdil jsem, jak mě to bavilo. Je fakt, že jsem spíš jezdil tréninky na biku, a to převážně nad 100 km, abych si na to zvykl směrem k 1000miles.
Jak se na závod připravuje Pecan? Z fotek vidím, že hodně spoléhá na nachozenou fyzičku a polahávání na pláži… no nevím ;-).

Brácha měl zimní/jarní přípravu učitě lepší než já, každý víkend byl někde v Alpách na skiaplech nebo ledopádech. Jednou jsem byl s nimi na skialpach, trošku nás tlačil čas a musím říct, že mě tam po pár hodinách utavili, že jsem s nimi ani na vchol nedošel. Takže vytrvalost mu rozhodně chybět nebude. Poslední měsíc začal i víc jezdit na kole. Na Stonemanovi bylo vidět, že ani kolo mu stále nedělá žádný problém.

Jsou ve škole na ČVUT v ročníku nějací cyklisté?
Zatím jsem na žádného nenarazil =).
— Díky, Jiří, a přežijte 1000miles.

Vašek Viktorin: V Polsku jsem poznal další stupeň prošitosti

Po rozhovoru s Joe Dombrowskim si můžete vychutnat zajímavé informace od Vaška Viktorina. Vašek je sice Sokolovák, ale v současné době se pohybuje spíš v Plzni, kde v prvním ročníku navštěvuje denní studium na Fakultě ekonomické na Západočeské univerzitě. Má za sebou má první rok mezi cyklistickými profesionály v dresu Sparty Praha. Tento rozhovor je hlavně o tom, jak se dostat z tréninků v Sokolově na etapový závod do Polska. Před další sezónou je cenným zdrojem informací a motivace nejen pro mladší cyklist(k)y.