Fotografie z Giro d’Italia 2015

Giro d’Italia skončilo a na Roadcycling.cz si můžete přečíst, jaké to bylo. Alberto Contador odolal očekávání a soupeřům a vyhrál a my můžeme hádat, jak se mu povede na Tour de France. V případě vítězství by vstoupil do dějin. Čech Leopold König dojel šestý se ztrátou deseti minut a v týmu Sky ukázal, že se pozice (náhradního) lídra nebojí. Roman Kreuziger obsadil celkově 28. místo.

Na jih se za cyklisty vydali mj. tradičně Csipkovi a Rousovi. Fotky Karla Rouse jsou ke zhlédnutí zde.

Iva Rousová s legendárním Paolem Bettinim. Foto: Karel Roud
Lucie Csipková a cyklistický master Luca Paolini. Foto: X.

Giro d`Italia 2007

Giro a ženská závodniceDevadesáté vydání italského národního svátku už je kompletně naplánováno a začne 12. května 2007. Jeho etapy navíc nejsou příliš vzdálené od českých hranic, takže pro české fanoušky nemusí být růžový sen snem neuskutečnitelným.

Závodníci jako Simoni, Cunego a Basso řekli, že „letošní“ Giro bude lidštější ve srovnání s tím posledním. To ale neznamená, že si jezdci neužijí dojezdů na vrcholy. Nejvíce se bojí Zoncolanu, kde v roce 2003 nasadil Gilberto Simoni k trháku a Giro pak vyhrál. Dalším kopcem je třeba Tre Cime. Poznámka autora: tento kopec jsem si sám vyjel, na horském kole po silnici a už to nechci nikdy v životě ani vidět. Je to fakt hrozný kopec.

Na Giro už se těší i Ivan Basso (Discovery Channel), podle svých slov očištěný od dopingových obvinění.

Giro d`Italia 2005 – přehled

Přinášíme přehled článků, které jsme napsali ku příležitosti etapového závodu Giro d`Italia 2005.

Seznam článků

Giro d´Italia 2005 – Savoldelliho comeback

CelkověPaolo Savoldelli se po dvou neúspěšných letech plných pádů dokázal vrátit na výsluní cyklistiky. Savoldelli vyhrál Giro před Gilbertem Simonim, třetím Josem Rujanem a čtvrtým Danilem di Lucou. Savoldelli v rozhovoru s novináři řekl, že bude startovat na Tour de France aby pomohl Lanci Armstrongovi ke žlutému trikotu, sám na něj prý nepomýšlí.

20. etapa (GdI 2005)

PetacchiPoslední, dvacátou etapu Gira, ukončili závodníci hromadným spurtem, ze všech nejrychlejší byl Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo), druhý Erik Zabel letos na Giru neuspěl. Petacchi si tak letos připsal k dobru čtyři etapová vítězství. Tato poslední etapa dlouhá 119 kilometrů byla rozloučením s útrapami 3500 km dlouhého Gira 2005. Závodníci trať zdolali v relativním klidu, který trochu narušil jen sprint pro hodnocení Intergiro, na celkové výsledky měla jen pramalý vliv.

18. etapa – časovka jednotlivců (GdI 2005)

BassoDnes byla na programu Gira časovka jednotlivců. V boji proti hodinové ručičce museli závodníci zdolat 31 km dlouhou trať z Chieri do Turina. Paolo Savoldelli dnes udělal další krok k celkovému vítězství na letošním Giru. Na trati dlouhé 31 kilometrů nadělil svému hlavnímu rivalovi Gilbertu Simonimu 1:11 . Časovku vyhrál Ivan Basso o 9 sekund před Vladimírem Karpetsem.

Časovka

Aktuální info

15:47 – Ivan Basso je na mezičasu zatím nejrychlejší! Krátce na to má ale problémy s řazením, snad to moc neovlivní jeho výkon. Na trati je také český závodník Jan Hruška.

16:00 – V cíli časovky je již přes 100 závodníků. Jejich časy se pohybují většinou okolo 49:40, nejlépe umístění závodníci celkového pořadí však startují jako poslední.

16:30 – Ivan Basso je v cíli, čas 45:05 to znamená první místo.

17. etapa (GdI 2005)

BassoČtvrteční v pořadí 17. etapu Gira jelo již jen 155 závodníků. Ve čtvrtek ráno odstoupili tito jezdci: Christophe Kern (Bouygues), Moreno di Biase (Colombia-Selle Italia) a Sergi Escobar (Illes Balears). V pelotonu jsou tak již jen čtyři kompletní týmy: Lampre, Fassa Bortolo, Phonak a CSC. Ve 14:30 projel peloton občerstvovací zónou, závodníci měli za sebou již zhruba 100 km, velký kus práce byl ale stále před nimi.

Cíl 17. etapy Limone Piemonte se nacházel v nadmořské výšce 1795 m. Rozhodují pro výsledky této etapy bylo právě poslední stoupání k cíli. V tomto stoupání byl nejsilnější Ivan Basso, kterému se vrátila dobrá forma. Ivan Basso tuto etapu s přehledem vyhrál, další zlepšení zaznamenal Gilberto Simoni, který ujel držiteli růžového trikotu nejlepšího jezdce Savoldellimu. Simoni dal Savoldellimu dva nástupy, první ještě stačil Savoldelli zachytit, v druhém už ale neměl dost sil. Savoldelli sice zůstává nadále v růžovém, jeho náskok před favoritem Simonim se však zmenšil na 58 sekund. V pátek čeká závodníky 31 km dlouhá časovka.

16. etapa (GdI 2005)

Christophe le Mevel Christophe le Mevel vyhrál 16. etapu Gira z Lissone do Varazze. 24-letý Francouz byl nejrychlejší ze šestičlenné skupiny, která dokázala poodjet peletonu a vybudovat si velký náskok. Na této etapě nebylo o úniky nouze, nejprve se vytvořila 18ti členná skupina závodníků, ze které se následovně odtrhlo šest jezdců, kteří byli ještě rychlejší. Christophe le Mevel se z této skupiny dokázal uvolnit zhruba 1500 metrů před cílem. Tímto trhákem si zajistil své první profi vítězství, které bylo také prvním úspěchem francouzského jezdce na letošním Giru d´Italia. Český závodník René Andrle dojel na 15. pozici se ztrátou 50 sekund na vítěze, peloton do cíle dorazil až 22 minut po vítězi.

Petacchi potřetí! (15. etapa, GdI 2005)

PetacchiAlessandro Petacchi udeřil potřetí, top sprinter Petacchi z týmu Fassa Bortolo nedal druhému Eriku Zabelovi z týmu T-Mobile žádnou šanci. Patnáctá etapa z Tirana do Lissone byla z důvodu špatného počasí zkrácena z původních 207 km na 155 km. Prvních zhruba 50 kilometrů urazili závodníci ve svých týmových vozech, pořadatelé je tak ušetřili výjezdu na 2315 m vysoko položený sněhem pokrytý Passo di Forcola, kde podle pořadatelů panovalo velice nepříznivé počasí. Zítra čeká závodníky den odpočinku, který v růžovém trikotu stráví Paolo Savoldelli.

14. etapa (GdI 2005)

Růžový SavoldelliIvan Parra vyhrává druhou horskou etapu! Během dvou dnů vyhrál Ivan Parra dvě těžké horské etapy letošního Gira, to se nestalo již 11 let. Rozhodující v této etapě byl výjezd na Passo dello Stelvio, kde Ivan Basso ztratil, v důsledku bolestí břicha, 18 minut na Paola Salvoldelliho.

13. etapa (GdI 2005)

BassoIvan Parra z týmu Selle Italia vyhrál 13. velice těžkou horskou etapu Gira 2005. V této etapě se nedařilo kapitánovi týmu CSC Ivanu Basso, který musel odevzdat růžový trikot nejlepšího jezdce Paolu Savoldellimu z týmu Discovery Channel, svou pozici si na této etapě zlepšil také Gilberto Simoni.

Petacchi podruhé! (12. etapa GdI 2005)

PetacchiV pátek 20. 5. nastoupili závodníci na 12. etapu Gira z Alleghe do Rovereta. Na této 178 km dlouhé etapě je hned po devíti kilometrech čekalo těžké stoupání, na kterém museli nastoupat 1.150 výškových metrů na Passo di San Pellegrino. Z nevyššího bodu etapy následovalo prakticky už jen klesání do cíle v Roveretu. Po těžkém výjezdu na Passo di San Pellegrino přišla v závěru této dvanácté etapy Gira přeci jen chvíle pro Sprintery. Alessandro Petacchi vyhrál tuto 178 km dlouhou etapu v Roveretu kousíček od známého jezera Lago di Garda. Petacchi si tak připsal druhé vítězství na letošním Giru.