Znáte nástroj Strava Global Heatmap?

Aplikace na měření a evidenci tréninku Strava je známá především díky tzv. segmentům, kdy na určitých úsecích tato aplikace automaticky vytváří žebříčky nejrychlejších průjezdů. Králové těchto úseků pak získávají tzv. KOMy a QOMy (King Of the Mountain, Queen Of the Mountain).

Strava před časem zveřejnila záznamy o více než miliardě tréninků v podobě tzv. heatmapy, tj. mapy, která barvou zobrazuje intenzitu průjezdů na dané silnici. Čím intenzivnější podbarvení, tím více průjezdů v dané oblasti uživatelé této aplikace vykonali. Takto vypadá západní Evropa:

Intenzita cyklistické dopravy podle záznamů v aplikaci Strava. Zdroj: Strava Global Heatmap

Jak je vidět, západní Evropě v počtu jízd ve Stravě konkurují jen největší města v ČR. V Beneluxu Stravu zřejmě používají již novorozenci. Tato mapa má různé využití – tak se určitě podívejte.


Cyklosezóna začíná! Přijďte 13. května s celou rodinou na velký test kol

Váháte s výběrem kola pro novou sezonu, protože přeci jen ta kvalitnější už nějakou tu korunu stojí? Pak právě pro vás je určený testovací den horských kol těch nejlepších značek v prodejně Intersport v OC Olympia Plzeň.

Genesis, Scott, Pells nebo stále populárnější elektrokola. Výběr bude po celý den široký, ne nadarmo sportovní řetězec Intersport vyhlásil tento rok za „Rok kola“. „Chceme dát lidem možnost vyzkoušet si to nejlepší, co nabízíme, aby se sami na vlastní kůži mohli přesvědčit, které kolo je pro ně to pravé,“ vysvětluje jednatel společnosti Luboš Hanák.

Kromě možnosti projet si dané kolo, bude možné se o něm poradit s odborně vyškoleným personálem. „Právě na vzdělanosti prodejců si zakládáme. Profesionální expertíza pro každého zákazníka je pro nás zásadní,“ říká Luboš Hanák.

Kromě samotného testování kol bude po celý den probíhat zábavný program pro děti i dospělé. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti, zahrát si v tombole o kolo Genesis Impact 4.7. 29“ 2017 v hodnotě 14 999 Kč pokud si ho vyzkouší a dále se zúčastnit zajímavých workshopů. Chybět nebude ani světově oblíbená novinka, FUN BOX SHOW, která je do detailu propracovanou řadou překážek pro realizaci bezkonkurenční zábavné jízdy. Řada překážek je složená z rozjezdového bangu, funboxu a velkého rádiusu na konci. Představen tak bude nejnovější a největší mobilní funbox v Česku.

Celá akce proběhne v sobotu 13. května v prodejně Intersport v OC Olympia Plzeň, a to od 9 do 17 hodin. Více informací naleznete na www.intersport.cz.


Jak vybrat nové kolo?

Přemýšlíte o pořízení nového kola? Nevíte, podle čeho se při vašem výběru rozhodnout? Zkusíme vám poradit. V první řadě záleží na tom, jaký druh ježdění vyznáváte. Většinu všech prodaných kol tvoří kola krosová nebo horská. Musíte tedy zvážit, jakým terénem budete svého „miláčka“ prohánět.

Pokud preferujete zejména asfaltové a dobře zpevněné cesty a neuvažujete během jízdy nad složitějším terénem, bude pro vás vhodnější kolo krosové. Má oproti horskému kolu lehčí rám, větší průměr kol a jemnější vzorek plášťů. Jestliže jste vyznavačem terénní cyklistiky, pak je určitě jasnou volbou horské kolo, které můžete díky jeho univerzálnosti použít i na asfaltových rovinkách. Musíte se ovšem smířit s tím, že budete o něco pomalejší a těžkopádnější v porovnání s kolem krosovým.

Nikdy není na škodu poradit se ve specializované prodejně s odborníky, kteří vás jistě rádi vyslechnou a doporučí vám kolo šité na míru, dle vašich požadavků. Důležitým faktorem je samozřejmě také částka, kterou jste ochotni do svého nového kola investovat. Určitě je lepší, obzvlášť v dnešní době, kdy je možné rozvrhnout si částku na splátky, investovat do svého kola trochu více prostředků. Pokud si to tedy můžete dovolit. Je celá řada případů, kdy se dotyčný snažil co nejvíce ušetřit a velmi brzy zjistil, že udělal velkou chybu, jelikož kolo zdaleka nesplňovalo jeho nároky a navíc se začaly kupit technické potíže.

Doplňková výbava

Máte-li již vybráno to správné kolo, rozhodně to neznamená, že jste optimálně vybaveni na cyklistiku. Důležitou součástí každého cyklisty je také kvalitní cyklistické oblečení. Pohodlně si zajezdíte pouze v případě, že používáte vhodné cyklodresy a cyklokalhoty. Není radno podceňovat ochrannou výbavu. Součástí vašeho cyklistického sortimentu by tedy určitě měly být cyklistické rukavice a cyklistické helmy. Potencionální pád při jejich použití zdaleka tolik nebolí. Jízdu může snadno znepříjemnit slunce nebo déšť. Nechcete-li dát těmto faktorům šanci pokazit vám jízdu, neobejdete se bez cyklistické čepice. Před nepříznivými podmínkami vás ochrání také cyklistické návleky.

Možná, že jste již do své cyklistické vášně zasvětili i vaše děti. V tom případě na nich v žádném případě nešetřete a pořiďte jim rovněž pravý dětský cyklistický dres. Děti si chtějí jízdu užít stejně pohodlně jako vy. Tak šťastnou cestu!


TIP: vodítka na řetěz a podobné záležitosti

Dost dlouho jsem sháněl vodítko přehazovačky a konečně jsem našel člověka, co dokáže vyrobit vnější i vnitřní vodítko prakticky na kterýkoliv typ přehazovačky, dělá i další věcičky a vypadá to dobře. Mám od něj i měrku na řetěz a je přesnější než originál.

Kdyby někdo potřeboval, tady je e-mail: kolotista@seznam.cz

Za kladku jsem platil 250 Kč, ostatní ceny 60 až 120 Kč.


Levný stroj na úpravu stop pro běžkaře

SNOW FORCE I je jednoduchý stroj na úpravu běžeckých tratí pro každého. Lyžaři si už nebudou muset v okolí měst a obcí sami vyšlapávat stopy. Snow Force I přiblíží kvalitní běžecké lyžování i do míst, kde to před tím nebylo možné, především z důvodu drahých strojů na přípravu stop. Stroj byl vyvinut ve spolupráci s AC SPARTA PRAHA cycling a Ski areálem Těškov u Rokycan (555 m.n.m.), kde je už tři zimní období plně v provozu. Lyžařská sezóna zde trvala 30 – 90 dní a návštěvnost o víkendech 100 – 150 lyžařů. Již minimální sněhová pokrývka cca 10 cm umožňuje úpravu stop především na loukách či polích, kde je rovný podklad. Úpravu stop doporučujeme večer při mrazu, stopa je ráno kvalitně tvrdá.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Technický popis

Snow Force I je možno připojit za závěs běžného traktoru. Stroj se skládá ze tří základních částí. Válcem připravíme vrstvu sněhu pro jeho následné uhlazení kluzákem, který se v případě nutnosti lze ručně zvednout pomocí kurtu. Takto vznikne upravená 3,4 m široká dráha pro bruslení. Třetí částí tohoto stroje jsou i dva stopovače, které slouží k vytvoření stop pro klasiku. Tyto stopovače se mohou jednoduše odmontovat nebo při nepoužívání jen překlopit do kluzáku. Doporučujeme zapojovat pouze jeden stopovač a jednu plochu nechat pro volný styl (bruslení).¨

Parametry

váha – 350 kg
celková šířka s bočnicemi – 3400 mm
celková délka s ojí a stopovačem – 3940 mm

Pořizovací cena: Kč 36 000,- bez DPH

Cena obsahuje kompletní dodávku stroje v rozloženém stavu s návodem na jeho sestavení.

Speciální nabídka:
Stroj si je také možný na sezónu pronajmout. Cena za pronájem na zimní sezónu činí Kč 11 000,- bez DPH.

Kontakt:
Michal Vavřina vavrina@kovovyroba.eu
Zdeněk Rubáš rubas@sparta-cycling.cz, tel. 603 917 656


Omezení převodů pro mládežnické kategorie na silnici

Omezení převodů pro mládežnické kategorie na silnici vychází z pravidel Českého svazu cyklistiky (ČSC) a krajský přebor se řídí pravidly ČSC. Za umístění v krajském přeboru jsou ostatně přidělovány body do Českého poháru mládeže.

Pravidla omezení podle mého názoru řeší hlavně z toho důvodu, že u dětí a mládeže dochází k vývoji a růstu kostí a kloubních spojení. Jejich nadměrné zatěžování a přetěžování, ke kterému dochází mimo jiné i při používání nevhodných (těžkých) převodů způsobuje jak vývojové poruchy a degenerativní změny, tak i předčasné opotřebení organizmu. Dalším důvodem je skutečnost, že pro svůj další vývoj závodníci potřebují získat švih – návyky týkající se frekvenčního šlapání apod. Předem se omlouvám lékařům a sportovním metodikům za laický pohled na problematiku omezení převodů, ale zcela jistě nejde o samoúčelnou a zbytečnou „buzeraci“.

Ale vraťme se zpět k omezení převodů na krajském přeboru. Rozhodně jsem názoru, že předepsané omezení převodů je nutné vyžadovat. Mimo výše uvedené důvody i z toho důvodu, že licencovaní závodníci takto upravená kola mají a běžně používají a licencovaných závodníků startujících u nás v mládežnických kategoriích je většina. Mluvil jsem o tom dnes s Petrem Fialou a ve vyžadování omezených převodů jsme za jedno.

To znamená, že omezené převody dle přiložené tabulky jsou v jednotlivých mládežnických kategoriích povinné.

Převody jsou omezeny takto:

KategorieSilnice (ujeté metry na 1 otáčku pedálů na nejtěžší převod)
Žáci a žákyně mladší5,84 m (převod 52 zubů vpředu X 19 zubů vzadu)
Žáci a žákyně starší6,17 m (52x18)
Kadeti a kadetky6,94 m (52x16)
Junioři a juniorky7,93 m (52x14)

Genesis Evolution s extra výbavou

V sobotu 28. 5. 2011 se pojede Král Šumavy a vyrazí na něj i Kája Seidl a Péťa Svoboda se svými partnerkami Klárkou a Marcelou. Na Chebských kašnách jste si mohli všimnout, že Kája sedlá nový stroj Genesis Evolution (katalog kol Genesis zde, fotogalerie kola zde). Jak se na něm jezdí? To jsem zjišťoval na kratším švihu ve čtvrtek. Doufám, že jsem Kájovi stroj moc neponičil…

Genesis Evolution
Brzdy a řazení

Základem kola je pevný celokarbonový rám s označením Carbon T2T. Jeho trubky jsou kruhového průřezu bez tvarových variací s jedinou výjimkou. Dolní trubka zadního trojúhelníku je u přehazovačky zalomena, takže z trojúhelníku je najednou čtyřúhelník. Rám je černobílý s drobnými červenými liniemi. V tomto barevném duchu se nese i výbava kola, takže je celek barevně sladěn na výbornou. Vyvedení písem a ploch/čar na rámu nechytá za oko svou jedinečností, má však potenciál zůstat zajímavé několik let.

Pokračování článku


EPIC 2011 – První dojmy Honzy Kubíčka

Pátou sezónu jezdím na celoodpruženém biku S-Works Epic a každým rokem si říkám, že není možné krom váhy něco vylepšit, ale vždy se mi do rukou dostane nový model a takříkajíc mi spadne čelist. Letošní model ve stardardním vybavení váží neuvěřitelných 9,1 kg. Když se ohlédnu kapánek zpět, Miguel Indurain vyhrával Tour na 11 kg silničce :).

Honza & Epic

Pokračování článku