Sprosťáci Aldag a ARD

LanceLance Armstrong se vrací. Nemá tým. Logicky se nabízí Astana, která je zaprvé silná, zadruhé za ni jezdí Leipi a zatřetí týmu šéfuje Johan Bruyneel, který stojí za všemi sedmi Armstrongovými vítězstvími.

Logicky se také nabízí Team Columbia, který je taktéž velmi silný (navíc nemá problémy s pozváním na Tour), je to tým složený z Armstrongova bývalého týmu Discovery a velmi silného týmu T-Mobile a jezdí za něj Armstrongův velmi dobrý kamarád (a výrazný pomocník při všech sedmi triumfech) George Hincapie. Tomuto týmu šéfuje Rolf Aldag.

Pokračování článku


Výlet na Tour de France

Na vlajceTento článek píši jako inspiraci pro všechny závoďáky, jak hobby, tak i pro ty lepší . Možná získáte i informace pro Váš (ne)plánovaný výlet na „Le Tour de France 2009“.

Vybrali jsme si dvě horské etapy, 16. a 17. Vyjeli jsme v pondělí 21. 7. něco po 22. hodině. Ještě jsem rychle sloupl z tátovo auta švýcarskou dálniční známku s roční platností a jelo se. Na čerpací stanici před Svatým kříže jsme si koupili pár piv, které jsme mimochodem ani nevypili, protože fakt nebyl čas. Protože 16. etapa Cuneo-Jausiers začínala na italské straně Alp, tak jsme to nasměrovali na Mnichov, Brener a Itálii. V Rakousku jsme zakoupili dálniční známku a jedem dál. Jak si to tak frčím přes malebnou rakouskou obec, cca 65 km/hod, najednou z noční oblohy záblesk. Jenže on to nebyl blesk z nebe, ale z radaru, tak uvidím kolik mi pošlou „mýtné“ za projetí. V Itálii jsme projížděli pár desítek kilometrů od moře, tak jsem si tam zajeli. Zastavili jsme v malebném městečku Arenzano (na mapě). Bylo kolem 7:00, tak jsme se rovnou nasnídali, provedli jsme ranní hygienu a razíme dál. Start etapy je ve 12:30 tak máme dost času. Pokračování článku


Velezrada — už zítra

Vyhraje Cadel Evans, Alejandro Valverde, Denis Menšov, Damiano Cunego, nebo po množství diskvalifikací a neúčastí (např. Alberta Contadora) vyhraje Roman Kreuziger?

Začínáme zítra, běžnou etapou (nikoliv časovkou nebo prologem).

Budu se snažit o podobné zpravodajství jako minulý rok. Pokud možno lepší. Ale ne zde. Více na LeTour.cz.

tdf-star.jpg

Děkuji za přízeň :)


Neokázalá Tour

Tour de France bude v roce 2008 neokázalým velkým etapovým závodem. Na 3554 kilometrech, které příští rok utvoří od 5. do 27. července třítýdenní závod, nebudou žádné přesuny.

„Méně je pro velký etapový závod někdy více,“ poznamenal v Paříži manažer týmu Quick.Step Patrick Lefevre.

Závod začne v sobotu 5. července v cyklisticky bohaté provincii Bretani. (Bikeři.cz chystají článek o trase závodu, který začíná v Brestu a zavítá do Itálie.) Poté se pojede v protisměru hodinových ručiček, přijede de do Pyrenejí a potom do Alp a pak nás v neděli 27. července čeká tradiční finiš na Champs-Élysées v Paříži. Pokračování článku


Tour de France 2008

Do Tour de France 2008 ještě nějaký ten čas zbývá, ale už teď se můžeme podívat na to, jak to bude vypadat. Já osobně lituji toho, že se jede pouze 80 km časovek a nejede se porlog. Na druhé straně se čtyřikrát končí na vrcholku hor. Pokračování článku


Tour de France — úspěšnost národů

ŠpanělskoTour de France vyhrál Španěl Contador, to víme všichni. Při podrobnějším zkoumání výsledků se ale dobereme zajímavých údajů.

Nejlepším Francouzem v celkovém pořadí se stal až na 27. místě Stéphane Goubert z týmu AG2r Prévoyance s celkovou ztrátou 1.06.30. Christophe Moreau, který si dělal zálusk na vítězství nakonec skončil až 37., z Francouzů třetí.

Na nejlepším místě z Italů se umístil Marzio Bruseghin z Lampre – Fondital. Tour dokončil na 41. místě se ztrátou 1.36.44.

Může to být pro tradiční cyklistické země ještě horší? Ano, může! Nejlepším z Belgičanů totiž byl Axel Merckx z T-Mobilu, na 62. místě, s celkovou ztrátou přes dvě hodiny. A to tyto země vyprodukovaly takové legendy jako jsou Hinault, Coppi nebo Eddy Merckx…

Z tradičních zemí se tedy v dobrém světle ukázalo pouze Španělsko. Na výsluní se ale derou nové národy. Američané, kteří vyhrávali TdF v posledních osmi letech; Němci nebo Kazaši, přestože byly jejich špičky vyloučeny; Australané tradičně silní spurteři, letos díky Evansovi dokonce na druhém místě v Paříži. Evans, který závodí za belgickou stáj Lotto tak dělá nakonec radost i těm Belgičanům.


Klöden zvažuje konec

klodenout.jpgAndreas Klöden odhalil, že poslední vlna dopingových skandálů ho může přimět k ukončení kariéry.

32letý Němec byl součástí týmu Astana, který byl vyloučen z Tour de France poté, co byl Alexandr Vinokurov pozitivně testován na krevní dopink, a nyní pochybuje o tom, jestli se zase vrátí k závodění.

„Možná skončím úplně,“ řekl Bildu.

Pokračování článku


19. etapa (časovka) — Leipheimer vítězí; Contador se těsně drží ve vedení

Levi Leipheimer

Dnes se jela 56 km dlouhá časovka z Cognacu do včerejšího cílového města Angoulême (profil). Měla to být záležitost dvou mužů. Cadela Evanse a Alberta Contadora. Avšak, přimotal se do toho ještě Levi Leipheimer. V té minulé časovce zaostal Contador za Evansem o 1:04, Leipheimer byl dokonce o dalších 21 sekund zpět. Dnes Levi Leipheimer zajel podle svých slov nejlepší časovku své kariéry a v celkovém pořadí se dostal Evansovi na dohled, konkrétně ztrácí 8 sekund. Pokračování článku


18. etapa — V úniku neúspěšných vítězí Casar

Sandy Casar

Dnešní 211 km dlouhá etapa z Cahors do Angoulême (profil) se odehrávala podle stejného scénáře jako ta včerejší. Vepředu jela skupinka čtyř prozatím neúspěšných jezdců, peloton se v poklidu vezl s odstupem za nimi.

Únik tvořili Axel Merckx (BEL/T-Mobile), který letos jede svou poslední Tour de France a tolik toužil po svém prvním etapovém vítězství na tomto závodě, Sandy Casar (FRA/Française de Jeux), Michael Boogerd (NED/Rabobank), který v horských etapách dřel na Michaela Rasmussena a jehož práce přišla takříkaje vniveč, a Laurent Lefevre (FRA/Bouyges Telecom). Pokračování článku


Zpackaná Tour aneb kdo nejede do Paříže

Mohl by to být skvěle obsazený závod, nebýt antidopingových aktivit, které z něj dělají frašku. Pojďme si říct, které cyklistické hvězdy letošní Tour de France nejedou. Ta jména by vydala nejméně na dva týmy těch nejvyšších kvalit.

Lance Armstrong — Sedminásobný vítěz, rekordman. Jako jediný ze jmenovaných ukončil kariéru dobrovolně. Nikdy v životě neměl pozitivní test na jakoukoliv látku. Přesto na něj fanoušci v horách pokřikovali „Dopi, dopi!“, přesto o jeho kariéře mnoho lidí hovoří způsobem: „Otazníky zůstávají.“ nebo „Kdy se přizná?“

Marco Pantani — Poslední závodník, který v jednom roce vyhrál Giro d’Italia i Tour de France. V následujícím roce byl coby lídr Gira vyhozen ze závodu v důsledku zvýšeného množství červených krvinek v krvi. Byla mu zničena kariéra a později i život.

Jan Ullrich — Vítěz závodu z roku 1997 a minimálně do letoška poslední, kdo vyhrál bílý i žlutý trikot v jednom roce. Nikdy nebyl pozitivně testován. Z loňské Tour de France byl vyloučen dva dny před startem pouze proto, že se někde ve sklepě ve Španělsku našla krevní konzerva s označením Jan. Letos ukončil kariéru. Pokračování článku


17. etapa — Bennati vítězí; vyhozen Rasmussen a Cofidis, odstupuje Menčov

Daniele Bennati

Ach jo! Do Paříže zbývají ještě tři dny, nějak to snad vydržíme. Pokud jsme si mysleli, že zpackanější Tour než ta loňská už to být nemůže, tak si musíme poctivě přiznat, že může. Vážně pochybuju o tom, že by kdy v historii závod opustily dva kompletní týmy. Kam až moje paměť sahá, tak jediným týmem, který odstoupil z rozjetého závodu byla Festina roce 1998 po neslavné razii. Letos tedy Astana a Cofidis. Když budeme držet palce, možná aspoň někdo dojede na Champs Elysées. Pokračování článku


Rasmussen vyhozen, Rabobank pokračuje

Do dnešní rovinaté etapy nenastoupí lídr závod Michael Rasmussen. Byl vyhozen v důsledku toho, že jej čtyřikrát mimo závody nezastihla antidopingová kotrola.

Alberto Contador dnešní etapu pojede v bílém trikotu. Ve žlutém nepojede žádný závodník. Až zítra.

Více zde.