Doping – téma o kterém se mlčí!

Věříte, že je doping v profesionální cyklistice pouze záležistí závodníků a praktikuje se bez vědomí vedení stájí a týmových lékařů?
Nechci na tuto, pro někoho možná nepříjemnou otázku, odpovídat přímo. Vezmeme to tedy trochu oklikou.Krevní zásoby doktora Fuentese

Co je to doping?

Internetová encyklopedie popisuje doping takto: „Jako doping se ve sportu označuje používání pravidly zakázaných podpůrných látek a prostředků. Doping se objevuje ve vrcholných sportovních soutěžích od poslední čtvrtiny 20. století a bývá pravidelně příčinou řady skandálů. Kvůli možnému dopingu jsou vrcholoví sportovci povinni ihned po skončení soutěží odevzdávat vzorky moči k analýze, případný pozitivní výsledek testu vede zpravidla k diskvalifikaci sportovce ze soutěže a k odebrání medaile.

Mezi zakázané látky patří např. anabolické steroidy; seznam zakázaných látek se časem stále rozšiřuje.“

Tolik čeká verze Wikipedie k dopingu, jiné verze třeba ta německá jsou však již na toto téma  trošku bohatší. A mezi jednu z nejrozsáhlejších kapitol patří bohužel i doping v cyklistice.

Například můžeme najít následující:
Peter Winnen – třetí na Tour de France 1983,
V roce 1999 vypovídá společně s dalšími (Maarten Ducrot, Steven Rooks) o dopingu v cyklistice v letech 1980 – 19991 kdy patřil mezi profíky.

Říká, že do roku 1987 byl doping zcela normálně akceptovaný a rozšířený. Sponzoři a vedoucí týmů hledali nové a lepší látky jak zvýšit výkonnost závodníků. Závodníci byli chváleni za to, že o těchto věcech nemuvili, prostředí týmů stejně spíše připomíná nějakou sektu. Někdy v roce 1987 se situace o hodně zhoršila, objevilo se totiž EPO a růstové hormony, najednou měli všichni v peletonu před každým nějaké tajemství. Atmosféra ve sportu nebylo moc příjemná.
Od objevení EPA jsem byl jako cyklista prakticky bez šancí. Závodníci, kteří dříve vyseli na konci peletonu najednou ujížděli talentovaným jezdcům v kopcích, to se dotklo i mě, když mě předjížděli ti co dřívě nikdy neměli šanci. Od tohoto roku už nerozhoduje talent, užíváním EPA jsou poznamenány všechny výsledkové listiny za posledních deset let, pro mě nemají žádnou cenu, řekl v roce 1999 Peter Winnen.
Dále ukazuje na případ tří cyklistů, kteří v roce 1994 roztrhali peleton na závodě Fleché Wallone, až několik let poté se ukázalo, že tito jezdci měli tehdy obsah červených krvinek skoro 60%!!

Článků o tom co všechno prozradili bývalí závodníci a co se děje okolo cyklistiky je mnoho, toto jsem vybral jen jako příklad. Takže teď se vrátím zpátky do všeobecné roviny.

EPONa začátku éry EPA se vyskytovalo také mnoho případů úmrtí, závodníci padali mrtví z kola. Postupem času se ošetřovatelé v týmech naučili EPO používat, proto se dnes tyto případy vyskytují jen ojediněle. EPO se většinou nepoužívá samostatně, ale mixuje se s dalšímy látkami jako jsou růstové hormony a testosteron.Doping

Dnes to vypadá tak, že většina týmů má své zdravotníky a ošetřovatele, kteří se starají o závodníky jak před startem tak po závodě nebo etapě. Naivní je představa, že si závodník něco sám píchá do žíly, když má za sebou 250km dlouho etapu. Všechno je pečlivě připravováno. Manažeři týmů dávají mediím jen takové informace, které podporují jejich pozitivní image a k té doping rozhodně nepatří.

Pokud dnes kontroly vzorků odhalují doping několik let starý, jaké výsledky asi přinesou kontroly dnešních vzorků za pár let?

V médiích jsme se za posledních pár let mohli dočíst mnoho co se týkalo cyklistiky a dopingu a byla to pěkná špína. Jak se říká na všem je něco pravdivého. Proto mě osobně asi nikdo nepřesvědčí o tom, že je třeba peleton na TdF aspoň z větší části čistý.


9 thoughts on “Doping – téma o kterém se mlčí!”

 • Back to Ullrich:

  Jan Ullrich vždy tvrdil, že doktora Eufemiano Fuentese vůbec nezná, ale v jeho „lednici“ se našlo celých 9 litrů Ullrichovi krve.

  Není to trošku divné???
  Je snad Fuentes upír?

 • Aha takže když doktor, který prokazatelně zajišťoval doping jiných sportovců, má v lednici 9 litrů něčí krve, tak to znamená, že se s tím člověkem nikdy nepotkal, a že ta krev se tam dostala jen tak náhodou?

  Obebrat 9 litrů krve je dosti dlouhodobá záležitost, myslíš, že si takové drobnosti Jan Ullrich nevšimnul?

  Neříkám, že Ullrich jezdil nasypanej, říkám jen, že s největší pravděpodobností byl pěkně a poctivě připravenej :-)

 • :D Náhodou se tam ta krev určitě nedostala, ale já na rozdíl od tebe nevím, kde se tam vzala. A jestli ty to víš, asi bys měl spolupracovat s vyšetřovateli.

 • Kladu otázky, do nikoho se na rozdíl od tebe nenazvážím.
  Nad tím co jsem napsal se každý může zamyslet sám.

  Tvoje „A jestli ty to víš, asi bys měl spolupracovat s vyšetřovateli.“ je tak trochu zcestné nemyslíš??

 • Do koho se navážím? (:-o

  Nemyslím, že je to scestné, jenom jsem tím chtěl ukázat, že není všechno zlato, co se třpytí, a že když u tebe doma najdou nůž, neznamená to, že jsi vrah sousedky. Ale vypadá to na boj s větrnými mlýny.

 • Můj názor je, že když se někdo dopracuje k takové popularitě jako např. Jan, tak je také na něm aby nesl zodpovědnost za své činy.
  Měl by vědět co se sním děje a co se děje okolo něj. Pokud se mu stane to, že se najde jeho DNA někde ve španělsku, tak musí počítat s tím že se o tom nejspíš bude mluvit.
  Mluví se o tom protože se vzniklá situace nějakým způsobem řeší, zprávu o shodě DNA krve s DNA Jana Ullricha vydala německá veřejnoprávní televize ARD, od ní jsem ji také převzal. V dnešní době holt k způsobu řešení situací patří i média.

 • S tím nikdo nepolemizuje. Ale „DNA usvědčuje Ullricha“… z toho, že krev je jeho. Ale tak jsi to určitě nemyslel ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>