Počasí v roce 2007

Planeta ZeměRok 2007 by se mohl stát rekordně nejteplejším ve světě kvůli globálnímu oteplování a klimatickému fenoménu El Niňo. Podle britských meteorologů vyžene kombinace těchto dvou faktorů letos průměrné teploty nad rekord z roku 1998.

Uplynulý rok bude prý nejspíš až šestý nejteplejší od doby, co se vedou podrobné záznamy o počasí, tedy od poloviny 19. století. „Tato nová informace je dalším varováním, že ve světě nastávají klimatické změny,“ řekla agentuře Reuters Katie Hopkinsová z Britského meteorologického úřadu.

Všech dosavadních nejteplejších deset let se podle Světové meteorologické organizace datuje od roku 1994.

Britský meteorologický úřad poskytuje globální předpověď spolu s Východoanglickou univerzitou každoročně v lednu. Podle těchto institucí bude letos průměrná teplota ve světě o 0,54 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem z let 1961-1990, který činí přesně 14 stupňů. Existuje prý 60procentní pravděpodobnost, že rok 2007 bude stejně teplý nebo ještě teplejší než rekordní rok 1998. Tehdy se teploty pohybovaly o 0,52 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem.

Klimatický fenomén El Niňo, který je vyvolaný velmi teplou vodou v Tichém oceánu a který se projevuje především v Jižní Americe prudkými dešti, změnami tlaku a cirkulace vzduchu, bude podle britský vědců pokračovat i v prvních měsících roku 2007.

Vzhledem k tomu, že mezi El Niňem a jeho plnými důsledky na teplotu na Zemi je časový rozdíl, bude se prý vliv tohoto fenoménu projevovat celý rok.

Pokud se omezíme a vezmeme v potaz jen krátkodobé hledisko, může nám teplá zima jen vyhovovat, na kolo se dá jít skoro kdykoliv. Co však udělá počasí celkově to pořádně neví ani odborníci. Jaký na to máte názor vy?


One thought on “Počasí v roce 2007”

  • BraStudnikov napsal/a:

    Ty bláho, takže zase všichni spálený huby a ruce a na nohou opálený pěkný bílý kraťasy… :-DDDDD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>