Alberto Contador

Cyklisté se přesunuli do Pyrenejí a hned první pyrenejský den byla na pořadu pořádná horská etapa s cílem na vrchu Plateau de Beille, kde se v minulosti končilo třikrát. Jednou vyhrál Marco Pantani a dvakrát Lance Armstrong — pokaždé zde zatím vyhrál i pozdější cílový vítěz Tour. Dnes zde slavil vítězství Portugalec Alberto Contador a posunul se na druhé místo celkového pořadí za Michaela Rasmussena.

Profil 14. etapy, klikněte pro zvětšení

Zklámáním byl výkon Alexandra Vinokurova. Po jeho včerejším jasném vítězství v časovce se zdálo, že je zpět ve hře, ale dnes zaostal už na prvním z kopců hors catégorie o pět minut a všechny šance na úspěch v letošní Tour vyletěly komínem. Do cíle dojel ve skupině s Linusem Gerdemannem, půl hodiny po dvojici vítězů.

Už od počátku posledního stoupání se jelo velmi tvrdě. Pořádně do toho šlapal tým Rabobank, konkrétně Menčov s Boogerdem, anebo Jaroslav Popovyč. Elitní vrchaři na sebe potom navzájem útočili tak dlouho, až odpadli všichni kromě Contadora s Rasmussenem.

3,5 km před vrcholkem byl dojet Antonio Colom, poslední jezdec původního úniku. A pak už si to rozdali pouze oni dva — lídr vrchařské soutěže a celkového hodnocení Michael Rasmussen (DEN/Rabobank) a lídr soutěže o bílý trikot (nejlepší jezdec do 25 let) Alberto Contador (SPA/Discovery). V cílovém spurtu vyhrál portugalský závodník a připsal si tak 20 bonifikačních sekund. Rasmussen bral za druhé místo 12. Na třetím místě se pro 8 bonusových sekund přiřítil Kolumbijec Juan Soler. Těsně za ním se v cíli objevil i Levi Leipheimer.

Alberto Contador a Michael Rasmussen

Tempu lídrů překvapivě nestačili ani vyhlášení vrchaři jako Alejandro Valverde nebo Iban Mayo. V přední skupince byli jezdci, mezi kterými se tento týden bude rozhodovat o letošním vítězi. Rasmussen, Contador, Cadel Evans, Andreas Klöden, Levi Leipheimer, Andrej Kašečkin a Carlos Sastre plus Juan Mauricio Soler, který jede nečekaně dobře a už se posunul na 12. místo celkově a na druhé místo v pořadí bílého trikotu. Evans se dlouho držel na čele, ale 5 km před cílem mu došlo a do cíle dojel s Klödenem, který skupinku opustil první, ale dlouho se držel na dohled.

Cadel Evans, Levi Leipheimer a další

Celkové pořadí vede Rasmussen nově o 2:23 před Contadorem, na třetím místě je s další půlminutou ztráty Cadel Evans. O další minutu a půl zpět jsou Leipheimer s Klödenem. V pořadí vrchařské soutěže stále vede Rasmussen, ale už o pouhé dva body před Solerem.

Zatím bych neradil kohokoliv odepisovat. Závod je pořád otevřený. Zítra nás čeká další velká pyrenejská etapa. Před cílem budou tři velké kopce, dojezd bohužel není do kopce.

Dnešní etapa

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.25.48 (36.28 km/h)