Fotografie z Giro d’Italia 2015

Giro d’Italia skončilo a na Roadcycling.cz si můžete přečíst, jaké to bylo. Alberto Contador odolal očekávání a soupeřům a vyhrál a my můžeme hádat, jak se mu povede na Tour de France. V případě vítězství by vstoupil do dějin. Čech Leopold König dojel šestý se ztrátou deseti minut a v týmu Sky ukázal, že se pozice (náhradního) lídra nebojí. Roman Kreuziger obsadil celkově 28. místo.

Na jih se za cyklisty vydali mj. tradičně Csipkovi a Rousovi. Fotky Karla Rouse jsou ke zhlédnutí zde.

Iva Rousová s legendárním Paolem Bettinim. Foto: Karel Roud
Iva Rousová s legendárním Paolem Bettinim. Foto: Karel Roud
Lucie Csipková a cyklistický master Luca Paolini. Foto: X.
Lucie Csipková a cyklistický master Luca Paolini. Foto: X.

Aktuality ze světové cyklistiky 3/2015

Víkendovou sedmou etapou zakončili jezdci osmidenní snažení v závodě Paříž – Nice, ve stejném čase se jela také osm etap dlouhá Tour de Langkawi v Malajsii. Zatímco malajsijský závod měl ve čtyřech etapách stejného vítěze Itala Guardiniho, celkovým vítězem se o 9 vteřin stal Alžířan Youcef Reguigui, který bezpečně dojel v balíku. Úplně jiný výsledek týdenního snažení měla francouzská série závodů, kde až v posledním deštivém závodě předjel domácího Gallopina i polského harcovníka Kwiatkowskiho australský rychlovlak Porte, který si v celkovém součtu o půl minuty zajistil vítězství.

Reguigui. Zdroj:  Wikipedia
Reguigui. Zdroj: Wikipedia

V Malajsii byl úvod v režii Guardiniho z týmu Astana, ten zvítězil první, druhou a hned i čtvrtou etapu, v celkovém hodnocení však dlouho vedl Australan Ewan z týmu Orica GreenEgde, který zvítězil ve třetí etapě a následně i v etapě šesté a držel si vedení až do sedmé etapy, ve které se propadl o 14 minut a Reguigui z týmu MTN-Qhubeka se ujal celkového vedení. Když pak v poslední etapě znovu zvítězil Guardini a Reguigui si dojel na desátém místě v hlavním balíku pro devítivteřinový náskok na druhého zástupce týmu Astana Agnoliho, bylo rozhodnuto.

Agnoliho spolupráce s Guardinim byla ukázková, když jej čtyřnásobný etapový vítěz v posledním závodu vyvezl pro třívteřinový bonus za první sprint. Tím se z celkově pátého místa posunul na druhé a o vteřinu tak posunul Henaa z týmu Sky na třetí příčku. Astana tak měla zaděláno na radost z celkového průběhu tour.

Guardini. Zdroj:  Wikipedia
Guardini. Zdroj: Wikipedia

Naopak Reguigui musel být více než překvapen, bráno v potaz, že tým měl ve svém startovním poli čtyři vrchaře a pětadvacetiletý sprinter Reguigui si oblékl trikot vedoucího jezdce až po sobotním výjezdu na vrchol Fraser. Jediný Čech ve startovním poli František Paďour skončil s dvouminutovou ztrátou celkově osmnáctý.

Kwiatkowski. Zdroj: Wikipedia
Kwiatkowski. Zdroj: Wikipedia

Ve Francii pak byly změny vedoucích jezdců velmi časté. V prologu se do vedení dostal Polák Kwiatkowski ze stáje Etixx – Quick-Step, který o 7 vteřin odsunul na druhé místo Australana Dennise z MBC Racing a na třetí se stejnou ztrátou svého týmového kolegu Němce Martina. Polák nakonec dlouho v celkové klasifikaci vedl. Po třetí etapě jej sice vystřídal Australan Matthews z týmu Orica GreenEdge, ale předskočil Kwiatkowskiho jen o jedinou vteřinu a tak si Polák trikot vedoucího jezdce ve čtvrté etapě znovu přivlastnil. Po šesté etapě však udělal svým trhákem čáru přes rozpočet domácí Gallopin z týmu Lotto Soudal, když o půl minuty vyhrál etapu, na hlavní balík s Kwiatkowskim najel dokonce minutu a ujal se tak průběžného vedení v celkové klasifikaci.

Porte. Zdroj: Wikipedia
Porte. Zdroj: Wikipedia

Závěrečnou etapu i celkové vítězství si nicméně po sedmé etapě připsal Australan Porte z týmu Sky, který najel na nakonec druhého Kwiatkowskiho půl minuty. Perfektně mu tak vyšla sázka na únik a odměnil se tak za pád v předchozí etapě. Shodný čas s Polákem měl nakonec i Slovinec Špilak z týmu Kaťuša, který v závěrečném závodě skončil druhý. Kwiatkowskiho může těšit alespoň vítězství v hodnocení mladých závodníků.

Pokud chcete být aktivní cyklistice o trochu blíže, vězte, že již za měsíc začíná Chebský pohár 2015. Hned za týden se pak můžete zúčastnit Chebského aquatlonu, který se koná 21. března a na nějž naváže Chodovský duatlon. Obě akce jsou součásti Poháru Karlovarského kraje v triatlonu 2015.


Sprosťáci Aldag a ARD

LanceLance Armstrong se vrací. Nemá tým. Logicky se nabízí Astana, která je zaprvé silná, zadruhé za ni jezdí Leipi a zatřetí týmu šéfuje Johan Bruyneel, který stojí za všemi sedmi Armstrongovými vítězstvími.

Logicky se také nabízí Team Columbia, který je taktéž velmi silný (navíc nemá problémy s pozváním na Tour), je to tým složený z Armstrongova bývalého týmu Discovery a velmi silného týmu T-Mobile a jezdí za něj Armstrongův velmi dobrý kamarád (a výrazný pomocník při všech sedmi triumfech) George Hincapie. Tomuto týmu šéfuje Rolf Aldag.

Pokračování článku


Výlet na Tour de France

Na vlajceTento článek píši jako inspiraci pro všechny závoďáky, jak hobby, tak i pro ty lepší . Možná získáte i informace pro Váš (ne)plánovaný výlet na „Le Tour de France 2009“.

Vybrali jsme si dvě horské etapy, 16. a 17. Vyjeli jsme v pondělí 21. 7. něco po 22. hodině. Ještě jsem rychle sloupl z tátovo auta švýcarskou dálniční známku s roční platností a jelo se. Na čerpací stanici před Svatým kříže jsme si koupili pár piv, které jsme mimochodem ani nevypili, protože fakt nebyl čas. Protože 16. etapa Cuneo-Jausiers začínala na italské straně Alp, tak jsme to nasměrovali na Mnichov, Brener a Itálii. V Rakousku jsme zakoupili dálniční známku a jedem dál. Jak si to tak frčím přes malebnou rakouskou obec, cca 65 km/hod, najednou z noční oblohy záblesk. Jenže on to nebyl blesk z nebe, ale z radaru, tak uvidím kolik mi pošlou „mýtné“ za projetí. V Itálii jsme projížděli pár desítek kilometrů od moře, tak jsem si tam zajeli. Zastavili jsme v malebném městečku Arenzano (na mapě). Bylo kolem 7:00, tak jsme se rovnou nasnídali, provedli jsme ranní hygienu a razíme dál. Start etapy je ve 12:30 tak máme dost času. Pokračování článku