Artamon vs ČP XC KV vs City Triathlon v roce 2010

Špunt
V sobotu 21. 8. 2010 si tento špunt bude moci osahat ještě více kol, než si kdy myslel. Foto: K. Šebesta

Pohled do kalendáře sportovních akcí, konkrétně do kolonky srpen 2010, může některé sportovce a fanoušky pořádně vyděsit. V jeden den, v sobotu 21. 8. 2010, se totiž v Karlových Varech uskuteční Karlovarský AM bikemaraton České spořitelny, Český pohár cross-country a City Triathlon. Mnozí z čtenářů těchto stránek by rádi závodili a fandili na obou bajkových akcích. Někteří dokonce na všech třech! Ale jsou tu i pořadatelé… a budou se přetahovat třeba o pomocníky. Jak se v tomto zmatku zorientovat? Zeptal jsem se Dana Danielčáka ze sdružení A.M.bike no limits.

Následuje Danova odpověď (zbytek článku).

Ano, je to pravda – Artamon a ČP XC vycházejí na stejný termín. A nejen to. Znovu (pokolikáté už) do téhož termínu spadá i City Triathlon. Tedy TŘI echt cyklistické akce v jednom termínu. Nezúčastněný člověk by si až řekl, co jsme to tady ve Varech za magory… Musím se přiznat, že jsem byl úplně první, kdo se o tom dozvěděl, a že mi to navzdory vší tragičnosti přišlo k smíchu tak, že jsem se pár minut normálně (nebo spíše hystericky) chechtal. Pak mě to samozřejmě přešlo a zhoupl jsem se do druhého extrému – začal jsem paranoidně uvažovat, jestli v tom není nějaký záměr a Kdosi se nám to tu všem nesnaží nějak zkomplikovat a znechutit. Obě tyto své emocionální polohy ponechám k posouzení erudovanému psychiatrovi.

Nyní několik racionálních slov na vysvětlenou:

1. Termín Artamona je znám přinejmenším od skončení loňského ročníku – tedy od 22. 8. 2009. Prakticky je ovšem znám už mnohem, mnohem déle; od jeho vzniku si termín stabilně držíme, a od doby, kdy nás (sdružení A.M.bike no limits) jako partnery oslovilo Kolo pro život, je tento termín bezvýhradně akceptován. Uhnout nehodláme a ani to nelze – kolem nás jsou zase jiné závody KPŽ, kterým bychom vlezli do termínu.

Píchli
Artamon: Milan Panzer a Lukáš Kopecký, foto Tukani

2. Termín ČP XC nám (sdružení BikeVary) byl oznámen činovníky Českého svazu cyklistiky (konkrétně Petrem Markem) na přelomu roku s tím, že jiný ani nepřichází v úvahu. Po důvodech nemá cenu se pídit, neboť jsou to důvody ČSC a dá se předpokládat, že vědí co činí. Informaci o shodném termínu s Artamonem mají. Pro úplnost musí ještě zaznít, že akce se vůbec nemusí konat, pokud na ni organizátoři neseženou dostatek finančních prostředků. Město předběžně dalo palec dolů, ale komu ne?, inu krize. Uvidíme.

Pavel Kodl
ČP: Pavel Kodl si to štráduje bez přesmykače. Foto: Pavel Csipka

3. Ihned poté, co jsem se dozvěděl od ČSC termín ČP XC, jsem kontaktoval Vláďu Malého a zeptal jsem se, na kdy vychází termín Citytriathlonu. Výsledek je zmíněn výše. I jím jsem byl ujištěn, že si termín nevybírá a je mu pravidelně přidělován. V sobotu se pojede český pohár, v neděli evropský pohár; termín přidělila Evropská triatlonová federace. Přesto jsem ho požádal, aby (pokud na to bude mít alespoň nějaký vliv) příště o týden ucuknul.

Irena
CityTT: Irena Klingorová. Foto: F. Klingora

Jaké jsou možné komplikace, vyplývající z této situace?

1. Pro pořadatele:

a) Artamon a Citytriathlon se budou znovu přetahovat o policii. Naštěstí neválčíme v personální oblasti – zde se dá spíše říci, že nám triatlonisti pomáhají přeposíláním kontaktů na přebytečné pořadatele (díky).

b) Artamon a ČP XC se naopak o pořadatele přetahovat budou, protože organizátoři disponují stejnou databází. Vzájemně se sice ujišťujeme že ne, ale až bude málo lidí… S policií problém nebude, při poháru jí není třeba. Malou změnou by musela projít trať Artamona. Závodníci by na Odpolední cestu nenajížděli proti KOME, ale naproti Gejzírparku. Posléze by nejeli přes Karlovu vyhlídku, místo toho by před Ave Maria (nadohled od krosařů) zahnuli doleva a neméně půvabným výstupem by to švihali na Rusalku. V tom problém není a jako letitý pachatel tratí mám tento scénář promyšlen.

c) Obecně bude problém s dopravou (odkláněním MHD, parkováním a různými uzávěrami) umocněn k nesnesitelnosti a nepřehlednosti. Myslím, že už chybí jen to, aby se ve stejném termínu jel závod Praha-Karlovy Vary-Praha…

2. Pro závodníky:

Tady končí sranda. Nezanedbatelný počet závodníků by se chtěl a mohl zůčastnit nejméně dvou z těchto akcí ať už aktivně, nebo jako divák či pořadatel. Nyní o tuto možnost přicházejí. A mají nás všechny za blbce. Jenže kdo za to vlastně opravdu může? Osobně nechávám tuto otázku bez odpovědi viset ve vzduchu – ať si každý udělá obrázek po svém.

P.S.: A ještě odpověď na tvoji druhou otázku (Jak to všechno zvládneš Ty, Dane?). Jsem sice na roztrhání, ale nerozpůlím se ani nenaklonuji, i když by to jistě bylo řešení. Přípravné trasérské práce pro Artamona i Pohár ale zvládnu, i když mi přibude hodně šedin. Ovšem v sobotu 21. 8. 2010 jednoznačně preferuji Artamona. Tam je poměr potřebných pořadatelů a jim svěřených účastníků nejdrsnější.

Se srdečným pozdravem Dan, ředitel A.M.bike no limits a člen BikeVary


5 thoughts on “Artamon vs ČP XC KV vs City Triathlon v roce 2010”

 • K situaci nemám, co se negativ týče, co dodat, je to prostě až absurdní. Ale napadla mě jedna výhoda – diváci-masochisté zvládnou tři megaakce v jednom dnu!

 • Ahoj Radku,
  díky za promptní reakci a zveřejnění mého postoje na stránkách bikeri.cz. Velmi si toho cením osobně i jako říďa AMbike a činovník BikeVary. Celá situace je prostě Mrdat.
  Dvě hodiny poté, co jsem ti odepsal, jsem (byť kvůli něčemu jinému) měl schůzku s Vláďou Malým (Citytriathlon) a společně jsme si na stávající situaci hezky zažehrali. A také jsme se vzájemně ujsitili v tom, že si „nepolezeme do zelí“ – tady byl na koni spíš Vláďa, který mi nabídl, že sobotní triathlon vypukne až po skončení Artamona, tj. v sobotu po 17:00 a např. pořadatele bychom si mohli „předislokovat“ – ve smyslu skončíš Tady a pak naběhneš Tam, ale to bych – bejt pořadatel – si radši vzal 14 dní neplacené dovolené… Už jsem vám lidi řekl, jak vás miluju?
  No prostě děláme co můžeme, bůh s námi a zlé pryč a snad to nějak dopadne, aby ti (bychom my) bikeři byli v pohodě.
  S čímkoliv se na mě příště obrať, udělám cokoliv, abych zabránil dezinformacím a poskytl relevantní informace.

 • Michal Prokop napsal/a:

  Ahoj lidi, je to opravdu síla, ale bohužel není šance s tím cokoliv udělat. ČSC určuje termíny závodů ČP podle kalendáře UCI (závod ve Varech je zařazen do kalendáře UCI 2), navíc je brán jako poslední možnost pro závodníky jak se prosadit do repre na MS. Přes to prostě nejede vlak. Největší potíž bude vysvětlit návštěvníkům odjinud, že takhle to tady prostě každý víkend nebývá :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>