Ašský pohár hlásí pauzu

Plakát Ašského poháru 1998

Na webových stránkách spolku LK Jasan Aš si můžete přečíst, že „Ašský pohár byl rokem 2023 z důvodů překonání nastaveného formátu po 26 letech ukončen. V pořádání závodů ale budeme nadále pokračovat.“ Jinými slovy, závody budou pokračovat, ale nebude se počítat celkové pohárové pořadí.

Luboš Rychlík, předseda spolku, mi připomněl některé historické milníky poháru:

• Do Aše dříve jezdívali závodníci jako Vlastík Zwiefelhofer, bráchové Konopové, Standa Tábor, Láďa Kyncl atd. To byly tenkrát atletické a lyžařské hvězdy.
  • Většina závodů z poháru byla založena na začátku 90. let, tehdy bylo v blízkém i vzdáleném okolí jen minimum závodů. Viz historie poháru.
  • Pohár začínal jako běžecký, později se přidali pořadatelé závodů i v jiných disciplínách (MTB, silnice, TT, plavání).
  • Pohár byl úspěšný, do Aše jezdili lidé z celé ČR.
  • V rámci poháru se odehrály tři ročníky závodů Českého poháru Nike v bězích do vrchu (viz např. ašská kronika, str. 26; pohárovým závodem byl Běh na Hainberg).
  • Hvězdy jako Martin Mikeš, Ivana Sekyrová a další nastavily téměř nepřekonatelné traťové rekordy (viz např. Halštrov).

Zdroj: LK Jasan Aš