4. etapa — Hushovd těsně před Hunterem

Thor HushovdDnešní 193kilometrová etapa z Villers-Cotterêts do Joigny nám připravila klasický scénář jako v uplynulých dnech. Pár hochů bylo v úniku, peloton je dojel pár kilometrů před koncem a rozhodovalo se v hromadném spurtu.

Na trase byly celkem čtyři kopce ohodnocené čtvrtou kategorií, na které body získávají tři nejlepší jezdci 3-2-1. Jezdci o tyto drobné nějak nejevili zájem, takže v čele vrchařské soutěže setrval Stéphane Augé.

Řekněme si ještě několik málo teplých slov ke včerejší etapě a nahlédněme do dějin tohoto velkého závodu. Po dojezdu včerejší etapy se vyjádřil její vítěz Fabian Cancellara, že poslední kilometr té etapy byl nejtěžší kilometr jeho života. Etapa to byla nicméně velmi pomalá, s celkovým průměrem 35,8 km/h zůstane někde mezi nejpomalejšími etapami historie závodu. Tou vůbec nejpomalejší etapou za celou víc než stoletou historii není horská časovka do Alpe d’Huez z roku 2004, jak by se někdo mohl domnívat, nýbrž 253kilometrová etapa z roku 1947, 14. etapa prvního poválečného ročníku, z Carcassonne do Luchon, v níž její vítěz Albert Bourlon z Francie dosáhl průměrné rychlosti 18,7 km/h (průměr celé Tour byl 31,4 km/h), přičemž nejtěžší kopec na této etapě byl klasifikován jako druhá kategorie (kromě první ještě existuje superkategorie). Naopak nejrychlejší etapou vůbec byla týmová časovka z roku 2005 z Tours do Blois, která měřila 67,5 km a kterou vyhrál tým Discovery Channel. Zde bylo dosaženo průměrné rychlosti 57,3 km/h.

Peloton

Zpět k dnešnímu závodu. Po dojetí skupinky uprchlíků se na čele jako obvykle začaly srocovat týmy, v jejichž řadách jedou dobří sprinteři. Poslední kilometr do cíle byl dnes po široké silnici z kopce. Vítěz první etapy Robbie McEwen zůstal zavřen někde hodně vzadu, ani zelený trikot Tom Boonen nic nepředvedl a opět jej předjel jeho domestik Steegmans. Poměrně brzo začal sprintovat Thor Hushovd, později zareagoval Robert Hunter z Jižní Afriky, který jej sice doháněl, seč mu síly stačily, ale o vlásek prohrál. V cíli to doprovodil příznačnými gesty.

Thor Hushovd se díky dvacetisekundové bonifikaci dostal na druhé místo celkového pořadí. Jeho dnešní vítězství pro něj znamenalo první vítězství v roce 2007. První místo v soutěži o nejlepšího sprintera si nadále drží Tom Boonen, nebezpečně se mu ale přiblížil Erik Zabel, který byl dnes čtvrtý.

Zítra si v etapě z Chablis do Autun užijeme první kopce třetí a druhé kategorie, celkem nás čeká osm kopců. Zítřejší etapa s velkou pravděpodobností neskončí hromadným finišem, zítra bude den jako dělaný na brejky.

Photo Finish

Dnešní etapa:

1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
2 Robert Hunter (RSA) Barloworld
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank
4 Erik Zabel (Ger) Milram
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
6 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic
7 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
8 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
9 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
10 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile

Celkové pořadí:

1 Fabian Cancellara 19:49:55.000
2 Thor Hushovd +29
3 Andréas KLÖDEN +33
4 David Millar SDV +41
5 George Hincapie +43
6 Bradley Wiggins +43

Sprinteři:

1 Tom Boonen 98 pts
2 Erik Zabel 86
3 Robbie McEwen 84
4 Robert Hunter 81
5 Thor Hushovd 79


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>