Shimano XTR 2006/2007

Shimano vydalo tiskovou zprávu (stáhnout PDF) s informacemi o změnách v nejvyšší MTB modelová řadě. Ty se týkají řazení, přehazovačky, kol, nábojů, pedálů a kazety. Všechny komponenty této nové sady na sobě budou mít veká znak X.

Přehazovačka

Pro větší obrázek klikni zde.

Shimano samo doporučuje Dual Controly pro XC (kde očekává zájem o přehazovačky Low-Normal, tzn. s delším ramínkem) a Rapidfire Plus pro freeride a downhill (spíše Top-Normal verze, tzn. s krat ším ramínkem vhodným pro řazení pod zátěží).

Řazení

Řadou inovací prošlo řazení Dual Control i Rapidfire Plus. Nově nabízí:

  • Instant Release – rychlejší řazení díky rychlejšíému uvolnění lanka přehazovačky,
  • Multi Release – jedním zmáčknutím nyní na Rapidfirech zařadíte ne o jeden stupeň, ale o dva,
  • Two-Way Release – horní páčku na Rapidfirech můžete stále mačkat ukazováčkem, ale nově klidně také palcem směrem nahoru; účinek je stejný,
  • široké možnosti nastavení si pozice páček.

Dual Controly získaly radikálně odlišný design, ubraly na hmotnosti a bude snažší je namontovat na úzká XC řidítka. Brzdová/řadící páka má více poloh. Nově je v nabídce XTR verze řazení Rapidfire se všemi výše vyjmenovanými novinkami.

Kola, náboje, kazeta

Nová Shimano XTR kola mají mít neuvěřitelnou tuhost a lehkost a kvalitu na nevídané úrovni. Disková verze kol, dostupná i bezdušově, má vážit 1530 g, třeba díky skandiovému ráfku. Vzadu i vepředu je 24 drátů (2 – 1.5 – 2 mm). Verze pro véčkové brzdy váží o 5 gramů méně.

Nové náboje mají oversize velikost a jsou „po všech stránkách lepší“ (níže jsou obrázky).

Titanová kazeta váží rekordních 224 gramů (11-32T) a je o 100% pevnější díky trojdílnému držáku pastorků (pofidérní překlad, pozn. autor).

Pedály

Poprvé v historii má nejvyšší model pedálů logo „XTR“. Je pevnější a váží pouhých 324 gramů. Jejich osička využívá Hollow technologii známou z klik.

Obrázky

Větší obrázky: zde, řazení a šaltr, všechno, šaltr v reálu (?).

Zdroj: Singletrack.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>