35 let TJ Triatlon Cheb

Před 30 lety, dne 28. 4. 1988, byla oficiálně založena Tělovýchovná jednota Triatlon Cheb, zkráceně TRI CHEB. Ustavující schůze proběhla v hotelu Hvězda na chebském náměstí. Zde o členství v TJ projevilo zájem 25 sportovců. Založení TJ iniciovali Dr. Petr Hošek a Oldřich Růžička. Vznik TJ podpořil Okresní výbor svazu tělesné výchovy a Krajský výbor triatlonu v Plzni.

Hned po založení jsme začali organizovat soutěže v triatlonu, silniční cyklistice a v závodech horských kol. Největší triatlonovou akcí bylo několik ročníků mezinárodního Triatlonu přes hranice, který jsme pořádali s přáteli z německé strany. Tento triatlon byl jako první z naší země zařazen do mezinárodního kalendáře Evropské triatlonové unie. Za celou dobu existence jsme uspořádali celou řadu akcí a dodnes pořádáme závody horských kol, organizujeme celoroční soutěž, kterou jsme založili, Chebský pohár. Pořádáme také populární dětské závody v prostoru chebské Krajinky.

35 let činnosti oslavíme společně, termín a místo setkání včas oznámíme.

– Oldřich Růžička


30 let TJ Triatlon Cheb

Dne 28. 4. 1988 proběhla ustanovující schůze Tělovýchovné jednoty Triatlon Cheb. TJ byla již před tím zaregistrována Československým svazem tělesné výchovy.

Schůze proběhla v salonu hotelu Hvězda v Chebu. Zúčastnilo se 30 sportovců, kteří byli většinou aktivní v jiných sportech a nyní se chtěli věnovat aktivně triatlonu. Triatlonové hnutí v té době nabíralo dech. Začínaly organizované soutěže, upřesnila se pravidla. V Plzni začal působit krajský výbor triatlonu.

TJ TRI Cheb pořádala první závod, zařazený do krajské soutěže, 6. 8. 1988. Byl to střední triatlon, 2 km plavání, 80 km kolo a 20 km běh. Vítězem se stal Lubomír Slavík, závodící za Slávii Plzeň a 2. byl Miloš Cakl z TJ TRI Cheb.

Závodníci TJ TRI Cheb byli v dalších letech velmi aktivní a startovali na závodech po celé republice i v tehdejším východním Německu. V roce 1990 jsme se se sportovci města Waldsassen dohodli na společném pořádání triatlonu, který jsme nazvali Triatlon přes hranice Cheb – Waldsassen. 1. ročník jsme uspořádali v červnu 1991. Start byl v areálu Povodí Ohře na Jesenické přehradě a cíl byl ve městě Waldsassen. Tento triatlon měl velkou podporu z německé strany. Patronem závodu byl německý ministr vnitra, což nám velice usnadnilo průjezd závodníků přes hraniční kontroly. Zajímavostí je, že tento triatlon byl v začátku jako jediný v celém Československu zařazen do mezinárodního kalendáře Evropské triatlonové unie. Mezinárodní triatlon jsme pořádali do roku 1996.

Po roce 1990 jsme se začali věnovat také horským kolům. V roce 1994 jsme založili okresní soutěž horských kol, dnešní Chebský pohár. V průběhu let jsme uspořádali velké množství závodů horských kol i silniční závody.

V průběhu let se v čele TJ Triatlon Cheb vystřídali 3 předsedové. Prvním byl MVDr. Petr Hošek, druhým Oldřich Růžička a třetím, nejdéle sloužícím, je Ing. Roman Gogor.

Skupina pořadatelů kolem Romana Gogora je aktivní v organizování horských kol, Chebského poháru a hlavně dětských závodů.

V Chebu dne 18. 4. 2018
Oldřich Růžička