Triatlon Teplá

V sobotu se v Teplé konal triatlon. Co se délek tratí týče, je to docela specifický triatlon. Plave se nějakých tři sta metrů, na kole se jede 28 km po dost výživné trati a nakonec se běží zhruba tři kilometry. Poměr tras jednotlivých disciplín je typický spíše pro X-Terru. Vzhledem k povrchu silnice, který mají v Teplé a zejména na spojce od Betléma, by možná nebylo špatné dát tomuto triatlonu podtitul X-Terra na silničním kole ;).

K trati snad už jenom jedna poznámka — cyklistická část je dost náročná. Jedou se dva okruhy, ale stojka ke stadiónu celkem třikrát. Na trati jsou hned za sebou tři nepříjemná stoupání. Poslední kopec je do cíle cyklistické i běžecké části, což je neobvyklé a vytváří to zajímavý prostor pro taktiku závodníků.

Tady na bikerech panuje poměrně přátelská atmosféra. Snad tedy nikdo nevezme špatně, že teď budu organizátory trochu kritizovat. Ostatně jako redaktor tohoto webu to mám i v popisu práce.

Organizátoři vypsali z neznámých důvodů dva závody na stejných tratích. Tepelského muže a Mistrovství KV kraje. Už jsem na to koukal na prospektu, který jsme mimochodem získali po takřka detektivní činnosti, a nechápal jsem. Přišel jsem na závodě k registraci a byl jsem tázán, na jaký závod se hlásím. Jak to mám asi vědět? Jsou stejný? Jsou, tak je mi to snad jedno. A jestli organizátorům ne, tak je to jejich záležitost, kterou si mají vyřešit.

Po závodě (a hlavně po vyhlašování) se ukázalo, že do Mistrovství KV kraje se měli hlásit jen a pouze triatleti registrovaní v oddílu z KV kraje. Logicky tedy nemělo být povoleno, aby se do závodu hlásili závodníci bez licence nebo závodníci např. s plzeňskou licencí.

A tak se stalo, že všichni závodníci ze závodu Tepelský muž byli oceněni, ale jiní, kteří se umístili na lepších místech než tito, ale nechápajíce regule se přihlásili do druhého závodu, nedostali nic. Vrcholem celé taškařice bylo, že oceněni nebyli ani první dva závodníci v cíli.

Podrobné výsledky se mi nepodařilo nikde najít. Na stránkách Acesu jsou pouze výsledné časy a umístění. V taškařici se pokračuje i nadále, a tak jsou závodníci z de facto jednoho závodu seřazeni ve dvou výsledkových listinách, neboť de iure se jely dva závody.

Proč se vlastně jely dva závody, zůstává doposud zahalenou rouškou tajemství. Pokud se budou chtít organizátoři v komentářích vyjádřit, budeme rádi, ale jedno říkám předem — ocenit závodníky pouze z KV kraje jde i tak, že všichni pojedou ten samý závod a jenom se organizátoři podívají, odkud kdo je. Tak se to ostatně dělá i na VC Sokolova.

Ze závodu byl diskvalifikován známý triatloňák Míra Dědek. Z kuloárních informací jsme se dozvěděli, že to bylo kvůli tomu, že nasedl na kolo dva metry před čárou. To se není co divit, když čára byla tak daleko a já osobně jsem neviděl nikoho, kdo by nasedl až za ní. Za diskvalifikaci údajně může i pozdější hádka u jinak vynikajícího guláše.

No, co, Míra to určitě přežije, stejně jako jsem já přežil svoji diskvalifikaci ze sokolovského triatlonu, která byla provedena v rozporu snad se všemi pravidly i se slušným lidským jednáním. (Diskvalifikován jsem byl za to, že jsem poslal jednoho rozhodčího tam, kam si zasloužil. Ale to tady nebudeme rozmazávat.) Chtěl jsem jenom říct, že existují i jiné postihy, ne jen diskvalifikace. Např. časový postih, který se zrovna pro nasedání před lajnou perfektně hodí.

Na závěr mi dovolte pár dotazů na organizátory:

Jely se dva závody na stejných tratích. Vám to dává smysl a pokud ano, tak jaký?

Mistrovství KV kraje bylo prý pod hlavičkou ČSTT. Proč?

Závodníci si museli nechat vystavovat volné licence. Proč?

Pak byli údajně pojištěni. V čem je výhoda takového triatlonového pojištění oproti normální pojistce, kterou má každý občan ČR ze zákona? (A to se prosím neptám pejorativně, to mě fakt zajímá.)

Propozice ani výsledky nejsou k sehnání. Proč?

Triatlon se mi líbil a přijedu zas. Jenom tyhle organizační zmatky/zmetky to trošku kazí.


3 thoughts on “Triatlon Teplá”

 • Olda Dvořák napsal/a:

  Ahoj všichni čtenáři i závoďáci,
  skoro mi to přijde trapné, ale již po mnohokráté se budu opakovat. Do poháru KV kraje jsou zařazeny závody buď Open, nebo kratší a ne ČPohárové závody, neb VV si myslí, že krajský pohár by měl být jakási druhá liga. Mistrovství kraje v Teplé je tedy jedním ze závodů poháru a již potřetí mistrovství jednotlivců a týmů a to především pro jeho dobrou atmosféru, cyklistika je cyklistikou, běh i když krtší, také není lehký. Doposud i pořadatelé byli dobří.
  ČSTT dává na celý pohár malou dotaci+ medaile a tak očekává od poháru nové tváře /to jsou ty volné licence jejichž součástí je pojištění každého držitele, ne každý je pojištěn individuálně/, a tak malé navýšení členské základny, neboť i volné licence jsou evidované v kalendářním roce v ČSTT.Výtěžek byl předán pořadatelům. Až potud jsme asi zajedno.
  Teď dál. Pořadatelé, VV KV kraje je jen garantem, letos trochu nečekaně rozdělili závod a udělali dvě prezentace, kde bohužel nezvládli hlavní a nejdůležitější úkol a to zařadit závodníky s licencí KV kraje do závodu mistrovství kraje a vedle zaprezentovat OPEN, tedy ostatní s licencemi/mimo kraj/ i bez nich. Nevím proč zvolili ten nejproblematičtější způsob, ale ani na naše rady nedali. Náš návrh jen na označení L /licence/ a podle klubu snad dokáži poznat kraj/ Sl. VŠ Plzeň,Domažlice,Brandýs/. Nestalo se a já se znovu za VV KV kraje triatlonu moc a moc omlouvám. Bohužel není v naší moci udělat více. Nakonec ty výsledky, které dělalo dost pořadatelů, ale je to i kvalitě a nejen o kvantitě. Lucie Dvořáková po plavání měla všechny časy, bohužel 3/tři/ další rozhodčí nedali dohromady čísla. Stejně i dojezd kola. Cíl naštěstí dopadl dobře. Časy resp. výsledky si nechal poslat ing.Michal Havlíček a výsledky i bodový stav po 8. závodě poháru jsou na stránkách Acesu /odkaz je na Sokolovských stránkách /AK/ i na triatletkv.estranky.cz
  Problém se stane, ale mě zarazila arogance některých pořadatelů, možná zrovna těch méně schopných, ale také trochu nepochopitelné přihlášení J.Kršňáka s kterým jsem o tomto problému asi 30minut před startem hovořil /střídavé starty za Cheb a také Slávii VŠ Plzeň/. Počínání po závodě jsem již celkem chápal, ne každý se smíří s vítězstvím- nevítězstvím. Omluva tedy i tady.To jsem uděla již v Teplé.
  Opět prohlašuji, že VV KTTS vyhlásil správné a přesné výsleky mistrovství Karlovarského kraje v triatlonu pro rok 2007.
  K M.Dědkovi : když vás borec protřelý Českými poháry a mezinárodními starty předjíždí ve chvíli,kdy máte, tlačíce kolo, ke stop lajně asi 5-6m na kole a jede mistrovství kraje, tak byl diskvalifikován zcela po právu a v duchu pravidel /mezi námi když skokan do dálky přešlápne 0,5cm je to přešlap???, chybný start Obikwela byť jen o tisíciny a je vyřazen jeden z favoritů stovky již v prvních rozbězích??? atd. atd./
  Ne náhodou se opakuje stejné jméno /M.D./ i na Pražském půlmaratonu. Ale to zase jindy.

  Za VV KTTS, ale i za sebe Olda Dvořák.

 • Z komentáře jsem pochopil jediné a na to se zeptám znova: Nikdo nedebatuje o tom, že Míra Dědek porušil pravidla. Jenom říkám tři věci: 1) čára byla nesmyslně daleko, 2) z toho důvodu ji nedodržela spousta závodníků, 3) proč nebyl uplatněn časový postih?

  Srovnání vytrvalostního závodu se sprintem je dost hloupé. Proto já navrhnu lepší. Levi Leipheimer byl za nedovolenou pomoc v jedné z etap potrestán nikoliv diskvalifikací, ale časovým postihem 10 sekund. (Jenom dodám, že skončil celkově na třetím místě, 8 sekund za druhým Evansem.)

 • Letos jsem v Teplé nebyl. Ale z těchto zápisů tedy nejsem moc moudrý. Naprosto mi není jasné, kdo je tedy pořadatel tohoto tajného závodu (dle úrovně propagace). Chci říci jen jednu myšlenku. Zvyšování oficialit u těchto mítinků vede k prudkému zhoršení atmosféry a k nulovému zlepšení podmínek. Nikdo lépe neoznačí trať, nikdo neohřeje vodu v rybníku. Jenom pořadatelům naroste hřebínek a začnou si myslet, že pořádají olympiádu. Nesmyslné diskvalifikace v závodech o starou belu tomu nasvědčují. Není nám lépe na triatlonu v Chodové Plané nebo na Jesenici, kde panuje dobrá domácká atmosféra. Nikde nepobíhají rozhodčí a přesto všechno funguje. S obrovskou nelibostí vzpomínám, jak mě v Tatrovicích drželi za sedlo, dokud si nezapnu přilbu. Nebo jak blokovali přehazovačky tzv. juniorům. I tak se to dá dělat. Ale uniká mi smysl. V závodech, kde nerozhodují sekundy, ba dokonce ani minuty. To je na pováženou. Mě by tedy taky strašně naštvalo, kdyby mě předjel v depu třeba Filip Ospalý, protože jsem s ním mohl jet dlouho spolu na kole, obě dvě sekundy. A v cíli mohl být rozdíl našich časů ne 0:30:00 ale 0:29:58. Fakt k vzteku. Dělejme sport a ne právo. Potkáváme se tam pořád ti stejní. Zkusme být v pohodě a v dobré mysli, abychom motivovali jiné k účasti. Schází se nás tam pět a půl a ještě z toho polovinu diskvalifikujeme, to je směšné.
  Jirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML značky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>